500 lat reformacji

Zakończone Filmy Kina Świt, Wykłady, Wystawy Data rozpoczęcia: 11.12 Miejsce: Piwnica Muz

Zapraszamy na wykład ks. Janusza Holesza i Jacka Cwetlera Ewangelicy na Śląsku Cieszyńskim, wystawę 500 lat reformacji oraz projekcję filmu Luter.

Na wykład zapraszamy 11 grudnia o godz. 18.30 do Piwnicy Muz.

Wystawę 500 lat reformacji udostępnił ksiądz Janusz Holesz, przełożony Parafii Ewangielicko-Augsburskiej w Czechowicach-Dziedzicach.
Poświęcona jest 500. rocznicy, wystąpienia Marcina Lutra z 95 tezami w 1517 roku w Wirtemberdze. To wydarzenie zmieniło kościół katolicki, doprowadziło do wojen religijnych, kontrreformacji i rozpadu Kościoła rzymskokatolickiego i powstaniu Kościołów narodowych, z luteranizmem na czele.

Wernisaż wystawy 1 grudnia, w holu kina Świt, o godz. 17.00.

Wystawa potrwa od 1 do 11 grudnia 2017r.

Luter

12 grudnia, godz. 18.00

Film opowiada historię Marcina Lutra, księdza i profesora teologii na uniwersytecie w Wittenberdze, który twierdził, iż wierni sami powinni studiować Biblię, nie muszą odmawiać określonej liczby modlitw czy uczeszczać na nabożeństwa. Tym samym podważył całą organizację Kościoła rzymskokatolickiego. Ogłoszonymi przez siebie 95 tezami zjednał sobie opozycję kościelną, ale naraził się papiestwu. Usunięto go z Kościoła katolickiego i zagrożono klątwą. Cesarz Karol V rozkazał mu wyrzec się swoich przekonań. Luter, mimo iż groził mu stos, pozostał wierny swym przekonaniom. Szczęśliwie poparli go i wzięli po opiekę władcy Saksonii. Jego wystąpienie dało początek wojnom religijnym, rozpadowi Kościoła rzymskokatolickiego i powstaniu Kościołów narodowych, z luteranizmem na czele.

Czas trwania: 2 godz. 1 min.
Reżyseria: Eric Till
Scenariusz: Camille Thomasson, Bart Gavigan
Gatunek: biograficzny, kostiumowy, dramat historyczny
Produkcja: Niemcy, USA
Obsada: Joseph Fiennes (Marcin Luter), James Babson (Dominikański zakonnik), Cesare Cremonini (Strażnik zakonny), Torben Liebrecht (Karol V)

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.