3. Czechowicka Noc Kultury

Zakończone Spotkania, Wyjazdy, Wystawy Data rozpoczęcia: 11.05 godz.: 16.00

Zapraszamy na 3. Czechowicką Noc Kultury pod honorowym patronatem burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta.

Przed nami kolejna, trzecia już edycja Nocy Muzeów, tym razem nazwana 3. Czechowicką Nocą Kultury. Odbędzie się 11 maja. Organizowana jest przez Izbę Regionalną w Miejskim Domu Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic oraz Muzeum Regionalne w Goczałkowicach-Zdroju we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 10 oraz Miejską Biblioteką Publiczną.

W tym roku nie ustajemy w wędrówkach po mieście i okolicach. Zaczynamy o godz. 16.00 w filii nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie będzie prezentowany program pod hasłem „Uwolnij pasje”. Najpierw nastąpi uroczyste otwarcie Nocy Kultury przez dyrektora Miejskiego Domu Kultury Bolesława Folka oraz dyrektorkę Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewę Kmiecik-Wronowicz (jeśli pogoda pozwoli na parkingu przy kościele), następnie będzie można podziwiać wystawę pojazdów zabytkowych. We wnętrzu fili, w Galerii ExLibris, odbędzie się wystawa kolekcjonerska oraz krótkie rozmowy „na żywo” z kolekcjonerami. Po godzinie 17.00 planowane jest spotkanie ze stylistką w ramach zaprezentowania kobiecej strony kolekcji. Przewodnikiem podczas części Nocy Kultury realizowanej w Bibliotece będzie „Dama z Parasolką”. W trakcie tego pierwszego przystanku rozpoczynamy małą grę w szpiegowskich klimatach. Uczestnicy muszą odszukać pierwsze stanowisko, szachowe, gdzie dzielnie grać będą członkowie Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

O 18.00 wyruszamy do Szkoły Podstawowej nr 10, gdzie przywita nas dyrektor Mik wraz z Chórem Moniuszko. Chór przygotował dla zgromadzonych gości mały koncert. Potem czeka nas pokaz walca w ramach balu wiedeńskiego w ogrodzie. Już od kilku tygodni przygotowują się do niego uczniowie szkoły. Podjęcie nauki walca to też okazja do zdobycia drugiej pieczęci w grze szpiegowskiej. Akompaniament zapewnia Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod kierunkiem Tomasza Janusza. W SP 10 dowiedzieć się będzie też można o historii strudla na wesoło według Mariusza Makowskiego z Muzeum Śląska Cieszyńskiego z ilustracjami Grażyny Woryny-Szołtysek, w aranżacji uczennic klasy 2b Emilii Legut i Karoliny Polok, w teatrzyku kamishinai. O oprawę muzyczną teatrzyku zadba Tomasz Roth grając na lutni lirycznej. Będzie też można zdobyć oryginalny przepis z początku XX wieku na strudel z jabłkami. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. Stanisława Staszica zaprezentują tajemnice kuchni cieszyńskiej oraz zaproszą na degustację cieszyńskich ciasteczek. O równowagę w smakowaniu słodkości zadba Proper Palarnia Kawy. Uczestnicy gry szpiegowskiej będą musieli odnaleźć w ogrodzie trzecie stanowisko gry i wykonać zlecone zadanie. Zaprezentuje się też Szkolne Koło PCK przy SP 10 pokazując jak można udzielić pierwszej pomocy, nie tylko przy okazji zakrztuszenia się strudlem.

Około godziny 20.00 chętni uczestnicy zostaną przewiezieni autobusem do Goczałkowic-Zdroju (dzięki uprzejmości PKM Czechowice-Dziedzice). W razie większej ilości osób przewóz odbędzie się turami. Ostatnia część 3. Czechowickiej Nocy Kultury odbędzie się przy goczałkowickim pawilonie Wrzos w parku zdrojowym. Rozpocznie go wyjaśnienie zagadki wieczoru – odbędzie się spotkanie dwóch cesarzy: Franciszka Józefa I i Wilhelma II Hohenzolerna, którzy obwieszczą uczestnikom bardzo ważną informację. Klimatyczny występ przygotował Teatr Muzyczny Movimento pod przewodnictwem Barbary Bielaczyc. Oficjalną część wieczoru zakończy Saida Dance Academy wykonując choreografię w zespole oraz solówki, w ramach przybliżenia wielobarwności tańca orientalnego. W trakcie część goczałkowickiej będzie można również się posilić – okazując kartę z gry szpiegowskiej będzie to darmowe. Około godziny 23 będzie możliwy dla wszystkich chętnych powrót autobusem do Czechowic-Dziedzic (z dwoma przystankami końcowymi: na dworcu autobusowym i na parkingu pod Kauflandem).

Serdecznie zapraszamy na wieczór pełen wrażeń!

Program szczegółowy:

11 maja 2018

16:00-18:00 Uwolnij pasję w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Filia nr 10): weź udział w Jarmarku Kolekcjonerskim, obejrzyj zabytkowe pojazdy i posłuchaj opowieści o dawnych strojach.

18:30-20:00 Naucz się walca i poczuj klimat przełomu XIX i XX wieku w Szkole Podstawowej nr 10: spotkanie w tajemniczym ogrodzie połączone ze specjalnym koncertem Chóru Moniuszko.

20:00-20:30 Bezpłatny przewóz uczestników autobusem do Goczałkowic-Zdroju

20:30 Finał wieczoru w parku zdrojowym w Goczałkowicach-Zdroju: trochę historii, dobrej zabawy i pysznego jedzenia oraz program artystyczny Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento i tancerek ze Szkoły Tańca Saida Dance Academy w Bielsku-Białej.

23:00 Bezpłatny przewóz uczestników z Goczałkowic-Zdroju do Czechowic-Dziedzic – w trakcie zapraszamy do udziału w grze: poczatek w Filii nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Zapraszamy również na goczałkowicką Noc Muzeów 12 maja od 16.30.