Księżna Izabela Czartoryska i jej puławskie muzeum

Zakończone Wykłady Data rozpoczęcia: 25.02 godz.: 18.30 Miejsce: Piwnica Muz
Zapraszamy serdecznie na wykład Jacka Cwetlera o Księżnej Izabeli Czartoryskiej, jednej z najważniejszych kobiet przełomu XVIII i XIX wieku w Europie.

Zapisała się w dziejach Polski jako twórczyni pierwszego na ziemiach polskich muzeum (1801r.), które stworzyła w Puławach.
To z jej kolekcji pochodzi najsłynniejszy obraz w polskich muzeach „Dama z gronostajem” autorstwa Leonarda da Vinci oraz zaginiony obraz pędzla Rafaela Santi „Portret młodzieńca”
Kolekcjonerka dzieł sztuki i pamiątek po polskich władcach, pisarka, memuarystka, żona, matka (m.in. ks. Adama Czartoryskiego – Hotel Lambert), kochanka, bywalczyni wszystkich europejskich dworów, podróżniczka, aż dziw , że nie powstał o nie jeszcze żaden film…
Wstęp wolny.