Zapraszamy na wykład z cyklu Światy – zaświaty… Wierzenia, przekonania, wiedza. Dr Agnieszka Przybyła-Dumin przybliży temat Alfabet myśli ludzkiej – o wierze, nauce i nie tylko.
W tym sezonie problematyka zostanie poświęcona ludzkiemu poznaniu oraz sposobom, strategiom i treściom, dzięki którym następuje.
Przybliżone zostaną wyobrażenia i fakty dotyczące elementów świata rzeczywistego oraz zaświatów – ich usytuowania, wyglądu czy losu człowieka w nich się znajdującego. Z uwagi na towarzyszący przedmiot zainteresowania, jakim jest ludzkie poznanie, nastąpi charakterystyka systemów wierzeniowych i religii, a także konceptualizacji rzeczywistości opartej na wierze, niezweryfikowanych przekonaniach czy metodach naukowych. To, w jaki sposób człowiek postrzega oraz poznaje świat i jak kultura go tego uczy, a także jakie są tego efekty w ramach działania i tworzenia, wyznawanych wartości czy norm, jest niewątpliwie interesującą kwestią, dlatego poświęcimy jej kolejny rok rozważań.
Dr Agnieszka Przybyła-Dumin – absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja: teoria i historia kultury). Adiunkt na Wydziale Humanistyczno-Społecznym ATH w Bielsku-Białej, Kierownik Działu Nauki MGPE w Chorzowie. Jest także pracownikiem merytorycznym MDK w Czechowicach-Dziedzicach i założycielką Koła Badaczy Kultury od ośmiu lat funkcjonującego przy tej placówce, w ramach działalności którego powstały trzy tomy serii Świat naszych przodków, poświęcone jesiennemu, zimowemu i wiosennemu cyklowi obrzędowemu naszych okolic, a ponadto odbyło się siedem edycji Festiwalu Kultur Świata.
W kontekście jej zainteresowań naukowych wymienić należy kulturę tradycyjną i współczesną ze szczególnym uwzględnieniem folkloru, a w nim opowieści jako znaczącego czynnika zdradzającego wizję świata i człowieka danej kultury, stanowiących reakcję na trudne doświadczenia, wreszcie będących nieodłącznym elementem procesu enkulturacji. Ponadto zajmuje się problematyką odbioru i rozumienia Innego-Obcego oraz analizą biologicznych i społeczno-kulturowych aspektów ludzkiego funkcjonowania.
Wstęp wolny.