Odszedł od nas

Nie żyje Stanisław Niemczyk. Wybitny śląski architekt, nazywany „polskim Gaudim”, zmarł po ciężkiej chorobie. Zaprojektował m.in. kościół Świętego Ducha w Tychach i Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach.

Stanisław Niemczyk miał 76 lat. Zasłynął jako twórca niezwykłych kościołów. Wśród jego projektów są m.in. kościół z klasztorem dla Zakonu Braci Mniejszych oo. Franciszkanów w Tychach, kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, kościół Bożego Miłosierdzia w Krakowie (os. Oficerskie), kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego czy Kościół Ducha Świętego w Tychach.

W 1968 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1968 r. pracował w Tychach. Prowadził tutaj swoje biuro. Jego projekty od początku były uznawane za nietypowe i wyprzedzające swój czas. Był laureatem honorowej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich. Został wyróżniony m.in. przez Jana Pawła II odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice, a także Papieską Radę ds. Kultury (medalem Per Artem ad Deum). W 2013 r. odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Orderem Ecce Homo.

„Wszędzie beton, partyjny oczywiście. Już wtedy wiedziałem, że moja rozmowa z tymi ludźmi nie ma żadnego sensu. Zostało mi tylko to, co mogłem stworzyć na tym 1,5-metrowym kawałku deski kreślarskiej. Mnie się nie dało wmówić, że jestem młodym, zdolnym inżynierem i mogę awansować, o ile tylko »podejmę pewne kroki«. Moim obowiązkiem było tylko utrzymanie rodziny. Żartowałem wtedy, że jeśli nie wytrzymam z betonem, pójdę zarabiać, znosząc ludziom węgiel do piwnicy” – wspomina relacjonującego swojego początki w zawodzie Niemczyka „Dziennik Zachodni”.

Poza kościołami Niemczyk tworzył również zespoły mieszkaniowe czy pawilony handlowe. Jest autorem projektu domów w Tychach, przypominających unoszące się w powietrzu kwiaty, połączone z gruntem jedynie łodygą szybu z klatką schodową.

W budowie są m.in. zaprojektowane przez Niemczyka kościoły w Tychach-Mąkołowcu (pw. św. Ojca Pio) oraz w Pszczynie (św. Jana Pawła II). Ten ostatni nawiązuje do ducha dawnych kościołów romańskich. Stanisław Niemczyk nie dokończył swojego ostatniego projektu. Prawie 20 lat pracował nad kościołem z klasztorem dla Zakonu Braci Mniejszych oo. Franciszkanów w Tychach.

Stanisław Niemczyk zmarł 13 maja 2019 roku. Miał 76 lat.

Uroczystości  pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę, 18 maja o godz. 12.00 w Kościele pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach Dziedzicach.