II Czechowickie Warsztaty Muzyki Liturgicznej

Zakończone Koncerty Data rozpoczęcia: 13.09 Miejsce: Parafia św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach

Zapraszamy na II Czechowickie Warsztaty Muzyki Liturgicznej Otrzymacie Jego Moc.

Cel
Już po raz drugi organizujemy największe w regionie warsztaty dla instrumentalistów i wokalistów, których zakresem jest muzyka liturgiczna – dawna i nowoczesna. Pod okiem jednych z najlepszych w Polsce kompozytorów i muzyków w roku ubiegłym blisko 150 osób z całego kraju rozwijało swoje talenty. Warsztaty są również okazją do promocji miasta i związanych z nim twórców kultury. Hasło nawiązuje do 40 rocznicy I pielgrzymki św Jana Pawła II do Polski, którą chcemy zaakcentować. Warsztaty wpisują się również w program duszpasterski przygotowany przez Episkopat Polski.

Zakres
Zakres warsztatów obejmuje krótkie wykłady dotyczące liturgii oraz prezentację historycznych osiągnięć artystów, rozczytywanie nut, ćwiczenie dykcji, zajęcia emisyjne, emisję wokalną w podziale na 4 głosy, rozczytywanie nut, synchronizację śpiewu z orkiestrą. Zajęcia odbywają się w grupach głosowych. Finałem jest przygotowanie śpiewu w czasie liturgii i koncertu.

Adresaci Warsztatów
Na warsztaty zapraszamy profesjonalistów oraz amatorów śpiewu. Szczególnie adresujemy je do osób tworzących środowiska muzyczne przez aktywność w chórach, scholach i zespołach mających w repertuarze utwory liturgiczne. Mogą wziąć w nich udział wszyscy, którzy interesują się muzyką i pod okiem specjalistów chcieliby rozwinąć swoje pasje. Nie ma wcześniejszych przesłuchań. Dzieci mogą brać udział tylko za zgodą rodziców.
W roku ubiegłym w I Warsztatach Muzyki Liturgicznej wzięło udział 134 śpiewających pochodzących z Czechowic-Dziedzic, Bielska, Żywca, Cieszyna, Katowic, Zabrza, Świętochłowic, Rudy Śląskiej, Radomia, Poznania, Warszawy. Krakowa i innych miejscowości. Większość uczestników (70%) stanowiły osoby między 20 a 40 rokiem życia. Orkiestrę stanowiła młodzież z okolicznych miejscowości – w sumie 10 osób: kwartet smyczkowy w pełnym składzie oraz fagot, klarnet, flet poprzeczny, obój.

Program:

Piątek, 13 września
17.00 Recepcja
18.00 Msza Święta na rozpoczęcie warsztatów
19.00-21.30 Warsztaty

Sobota, 14 września

8.30 Jutrznia
9.00-13.00 Warsztaty
13.15 Obiad
15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia
15.30-19.30 Warsztaty

Niedziela, 15 września
9.00-13.00 Warsztaty
13.00 Obiad
14.00-15.45 Warsztaty i przygotowanie liturgii
16.00 Msza Święta na zakończenie pod przewodnictwem biskupa Piotra Gregera, Przewodniczącego komisji Muzyki Kościelnej Episkopatu Polski

Patronat
Patronat nad warsztatami objął Burmistrz Miasta i Gminy Czechowice-Dziedzice Marian Błachut

Prowadzący:
PIOTR PAŁKA – wyróżniony absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu, stypendysta nagrody Ministra Kultury i Sztuki, współpracuje z Chórem Polskiego Radia i wieloma chórami. Był dyrygentem Chóru Papieskiego w czasie wizyty papieża Benedykta XVI w Polsce. jest kompozytorem pieśni i autorem oratoriów. Prowadzi warsztaty muzyczne w Polsce i za granicą.
HUBERT KOWALSKI – wszechstronny muzyk, producent muzyczny, kompozytor, dyrygent i wokalista. Wykonuje współczesne gatunki muzyki liturgicznej i współpracuje z zespołem Deus Meus, nagrał z nim sześć płyt. jego zainteresowania kompozytorskie. Ma bardzo bogaty dorobek kompozytorski, w tym kilka oratoriów na chór i orkiestrę symfoniczną. Współpracuje z orkiestrami Filharmonii Częstochowskiej, Śląskiej, Podkarpackiej oraz prowadzi własną orkiestrę ICON na Krakowskiej Akademii Muzycznej.
PAWEŁ BĘBENEK – kompozytor, dyrygent i śpiewak zajmujący się muzyczna tradycją Kościoła, jest autorem wielu aranżacji muzyki dawnej, współpracował z wybitnymi muzykami: Taivo Niitvägi (Linnamuusikud, Tallinn) i Andriejem Kotowem (Sirin, Moskwa), zajmującymi się tradycją muzyczną Estonii i Rosji. Jest autorem wielu pieśni oraz oratorium „Zazdrosna Miłość”. Na codzień związany ze środowiskiem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie

Więcej informacji o prowadzących zamieszczono na stronie www.muzyczne-czechowice.pl

Media
Ubiegłoroczne warsztaty miały spory oddźwięk w mediach. Informowały o nich lub relacje zamieściły: Radio Em, Radio CCM, Radio Anioł Beskidów, Radio i Telewizja Silesia, magazyn Gość Niedzielny, i magazyn Niedziela, portale internetowe: Czecho.pl, Cojestgrane24, IsPortant, Evensi a także strona internetowa Diecezji bielsko-żywieckiej.
Informacje (także dotyczące patronatów i sponsorów) zamieszczano na specjalnie przygotowanym serwisie muzyczne-czechowice.pl oraz na plakatach umieszczonych na parafiach dekanatu oraz w ośrodkach rekolekcyjnych gdzie odbywały się rekolekcje młodzieżowe. Loga sponsorów i patronów umieszczono na materiałach studyjnych, które otrzymali uczestnicy warsztatów. Przekazane banery z logami sponsorów były umieszczone w salach, gdzie odbywały się zajęcia.

KONTAKT

Ks. Marek Różycki
tel. 516369905
xmarrozycki@gmail.com
muzyczneczechowice@gmail.com

www.muzyczne-czechowice.pl