W ostatnią niedzielę września zapraszamy na wyjątkową imprezę – LIGHT MOVE FESTIVAL w Łodzi.
Pomysł stworzenia w Łodzi „Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła” Light.Move.Festival. zrodził się na przełomie 2009 i 2010 roku. Jego pomysłodawcami są Beata Konieczniak i Norbert Wasserfurth – Grzybowski. Zachwyceni postindustrialną ale też eklektyczną architekturą Łodzi postanowili wprowadzić do kalendarza imprez kulturalnych wydarzenie, podczas którego podkreślone zostaje piękno i niespotykany charakter łódzkiej zabudowy. Za narzędzie temu służące obrali medium światła i możliwości jakie ze sobą niesie.
Dla realizacji festiwalu światła wybrana została formuła stworzenia organizacji pozarządowej. W lutym 2011 roku została założona Fundacja „Lux Pro Monumentis”, co z języka łacińskiego oznacza „światło dla zabytków” rozumiane jako szansa jak i podkreślenie ich piękna. Inicjatorem powstania Fundacji była Beata Konieczniak, która stała się jednocześnie jednym z jej Fundatorów.
W 2011 roku został pierwszy raz odbył się „Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła” Light.Move.Festival. Od samego początku jego tworzenia, Beata Konieczniak jest Kreatorem artystycznym LMF. Zajmuje się również organizacją wydarzenia i współpracą z instytucjami kultury i szkołami wyższymi.
Organizatorzy LMF głęboko wierzą, że Festiwal Światła poprzez niecodzienną formę ekspozycji i ekspresji ma szansę na odmianę nocnego wizerunku Łodzi. Światło w sposób nieinwazyjny zmienia i ożywia przestrzeń, podkreśla architekturę oraz jej elementy dekoracyjne czy tektonikę budynku, ożywia miasto. Jest najmniej inwazyjnym i jednocześnie najbardziej efektywnym sposobem na rewitalizację miejsca i zainteresowanie odbiorcy miastem. Wydarzenia festiwalowe adresowane są do wszystkich, zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych, którzy zafascynowani działaniami artystycznymi i pracą Fundacji, odwiedzają i poznają Łódź podczas kolejnych edycji LMF.
Fundacja „Lux Pro Monumentis” wyrosła na prężnie działającą organizację pozarządową, skupiającą grupę miłośników Łodzi, jej architektury, dziedzictwa kulturowego, nowoczesnych technologii oraz możliwości, jakie niosą. Łódź, miasto o dużym potencjale – zarówno społecznym jak i kulturalnym, pozwala na realizację kreatywnych działań. Kolejne edycje LMF pokazały, że stworzenie wydarzenia o charakterze artystyczno-kulturalnym w otwartych przestrzeniach publicznych, po zmroku, jest pomysłem zarówno ciekawym jak i oczekiwanym.
Strona Festiwalu: http://www.lmf.com.pl/#/