Koncert galowy

Zakończone Koncerty Data rozpoczęcia: 28.09 godz.: 16.00 Miejsce: sala widowiskowa

Zapraszamy na Koncert galowy Mistrzowie Polskiej Muzyki Wokalnej Józef Świder i Stanisław Moniuszko.

Koncert połączony z odsłonięciem tablicy pamiątkowej Kompozytora oraz obchodami 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Wydarzenie pod patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic i Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu.

Wystąpią: Monika Świostek (sopran), Rafał Majzner (tenor), Sebastian Gabryś (baryton), uczestnicy Konkursu Wokalnego, Aleksandra Krzanowska (fortepian), Chór św. Józefa w Zabrzegu pod dyrekcją Daniela Strządały

Wstęp wolny.

Regulamin-Konkursu

Trwa V Jesienny Festiwal Muzyki Wokalnej Amo Cantare. Festiwal odbywa się co dwa lata poczynając od roku 2011. W jego ramach prezentowane są koncerty oraz spektakle operowe, operetkowe i musicalowe. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 7 września musicalem „Rodzina Addamsów”, a zakończy 29 września spektaklem operetkowym, „Księżniczka czardasza”.

W tym roku w ramach Amo Cantare organizatorzy skupili się przede wszystkim na postaci Józefa Świdra, pochodzącego z Czechowic-Dziedzic kompozytora o wielkim znaczeniu i dorobku, który obejmuje ponad 300 utworów chóralnych, trzy opery („Magnus”, „Wit Stwosz”, „Bal baśni”), wiele dzieł oratoryjno- oraz liczne utwory instrumentalne, pieśni na głos i fortepian, muzykę teatralną i filmową. W 1955 Józef Świder założył i był pierwszym dyrygentem działającego do dzisiaj chóru mieszanego im. Stanisława Moniuszki w Czechowicach-Dziedzicach. Za wybitne zasługi był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Otrzymał między innymi: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia, Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i Nagrodę Prymasa Polski „Srebrna Piszczałka” za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. W sierpniu tego roku Józef Świder został ogłoszony kompozytorem miesiąca PWM – największego wydawnictwa muzycznego w Polsce.

Aby uczcić postać Józefa Świdra w dniach 26-27 września odbędzie się I OGÓLNOPOLSKI KONKURS WOKALNY IM. JÓZEFA ŚWIDRA pod patronatem Burmistrza Miasta Czechowice-Dziedzice oraz Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Zaproszenie do Jury konkursowego przyjęli prof. dr hab. Piotr Łykowski – Dziekan Wydziału Wokalnego na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, dr hab. Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska (prof. AM – Akademia Muzyczna Katowice), dr hab. Olga Ksenicz (Akademia Muzyczna Wrocław), znakomita sopranistka, solistka największych teatrów operowych w Polsce Monika Świostek oraz artyści od lat związani z Czechowicami-Dziedzicami, kompozytorka i pedagog Grażyna Krzanowska i dr hab. Rafał Majzner. Partnerem Konkursu jest Fundacja Józefa Świdra.

28 września odbędzie się koncert galowy poświęcony muzyce Józefa Świdra oraz Stanisława Moniuszki z okazji Roku Moniuszkowskiego 2019. Zaśpiewają soliści Monika Świostek, Rafał Majzner, Piotr Brożek i Sebastian Gabryś oraz Chór św. Józefa pod dyrekcją Daniela Strządały. Przy fortepianie zasiądzie Aleksandra Krzanowska. Po koncercie nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Świdrowi.