100 lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego – wystawa

Zakończone Wystawy Data rozpoczęcia: 08.11 godz.: 15.00 Miejsce: Galeria MDK

Zapraszamy na wystawę 100 lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego.

„Początki polskiego lotnictwa wojskowego nie były łatwe. Po latach zaborów oraz wielkiej wojny odrodzone państwo polskie musiało od podstaw tworzyć swoje siły zbrojne, w tym ich nowy wówczas rodzaj – lotnictwo. Na początku używano sprzętu pozostawionego przez zaborców. Dzięki determinacji i sprawności działania zapaleńców udało się zdobyć kilka lotnisk i hangarów z pozostającym tam sprzętem. Jeszcze w listopadzie 1918 roku powstały pierwsze eskadry lotnicze, które od razu włączyły się w ochronę granic nowo powstałego państwa polskiego… Dziś polskie siły powietrzne czerpią z tradycji naszego lotnictwa i dokonań ich sławnych przodków.”
/M. Błaszczak, MON

Wystawa przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przedstawia historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł, aż po czasy współczesne. Prezentowana w formie plansz, uzupełniona jest licznymi dokumentami i pamiątkami archiwalnymi, modelami samolotów oraz autentycznym sprzętem. Nie zabraknie także materiałów związanych z naszym regionem i pilotami.

Wystawę zorganizowali: Szkoła „Orląt” w Dębline, Liga Morska i Rzeczna oddział Bielsko-Biała, Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, MDK Czechowice-Dziedzice oraz Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach.

 

Wstęp wolny.