Zapraszamy na wykład z cyklu Niezwykłe, niecodzienne, wyjątkowe… – dr Monika Miczka-Pajestka przybliży temat Odmienność myśli Karla Poppera.
W tym sezonie problematyka poświęcona jest temu, co niecodzienne – uroczystym dniom, niezwykłym miejscom, nieprzeciętnym ludziom, osobliwym dziełom, unikalnym zjawiskom.
Przybliżone zostaną różnorodne sposoby świętowania, celebracji wyjątkowych w roku dni, szczególne miejsca, zarówno te, które uczyniła niezwykłymi przyroda, jak i człowiek, oraz wyjątkowe jednostki i grupy – ich nieszablonowe działania lub wyszukane wierzenia, wartości czy zachowania. Przyjrzymy się specyficznym, nietypowym fenomenom, oryginalnym, nietuzinkowym dziełom, wyjątkowemu pięknu albo nieprzeciętnej brzydocie – temu co niezwykłe, niecodzienne, wyjątkowe. Różnorodne konteksty ich występowania i funkcjonowania oraz znaczenia i sensy, jakie ze sobą niosą, będą niewątpliwie ciekawym impulsem do tegorocznych refleksji.
Dr Monika Miczka-Pajestka ukończyła studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w zakresie kulturoznawstwa ze specjalizacją teatrologiczną, a także studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w zakresie filozofii. Na tym samym Wydziale Nauk Społecznych ukończyła studia doktoranckie z filozofii. Adiunkt w Katedrze Pedagogiki i Psychologii na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Zajmuje się problematyką ponowoczesnych przemian, postmodernistycznego sposobu myślenia, kwestiami podmiotu i podmiotowości, a także wielokulturowości i interkulturowości. Interesuje się również zagadnieniami odbioru i odbiorcy, najnowszymi nurtami w teatrze różnych kultur oraz problematyką rozumienia innych kultur.Wybrane publikacje książkowe: monografia „Podmiotowość człowieka w perspektywie nowoczesnej techniki.”Artykuły: „Obraz przemian społeczeństwa informacyjnego a ponowoczesny i postmodernistyczny sposób myślenia o świecie i człowieku”, czy „Podmiot i jego cyfrowa egzystencja”.
Wstęp wolny.