Koncert Pieśni Anny German

Zakończone Koncerty Data rozpoczęcia: 09.02 godz.: 14.30 Miejsce: sala widowiskowa

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – Koncert Pieśni Anny German.

Luty to miesiąc wspomnień związanych z artystką ze względu na jej datę urodzin – 14 lutego 1936 r. W tym roku Anna German obchodziłaby już swoje 84. urodziny. Koncert będzie wspomnieniem jej niezwykłego talentu i refleksją nad tym, co wniosła do polskiej muzyki.
Anna German była wokalistką obdarzona bardzo rzadkim głosem, sopranem lirico-spinto. Zadebiutowała w 1960 r. we wrocławskim „Kalamburze”. Pierwsze sukcesy, które ugruntowały jej pozycję w świecie piosenki i zapewniły miejsce w sercach słuchaczy, to Festiwal w Sopocie w 1963 r. – II nagroda za piosenkę „Tak mi z tym źle” i festiwal w Opolu w 1964 r., gdzie wykonała „Tańczące Eurydyki”. Koncertowała (śpiewając w siedmiu językach) w kraju i zagranicą, m.in. we Włoszech, ZSRR, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie. Pasmo sukcesów przerwał tragiczny wypadek samochodowy. Na scenę powróciła w 1970 r. – zaśpiewała wówczas na festiwalu w Opolu piosenkę „Człowieczy los”, która przyniosła jej nagrodę publiczności. W kolejnych latach skomponowała 10 pieśni do Oratorium Oświęcimskiego, napisała książkę „Wróć do Sorrento?”, zagrała też w filmie Andrzeja Wajdy „Krajobraz po bitwie”. W 1980 r. nastąpił nawrót choroby nowotworowej, zdiagnozowanej 10 lat wcześniej. Odeszła w wieku 46 lat.
Repertuar Anny German wypełniają w większości efektowne, ale i niezwykle trudne piosenki we wspaniałych opracowaniach aranżacyjnych. I jakby tego mało, jej skala głosu, muzykalność i umiejętności aktorsko-interpretacyjne, dodawały jej pieśniom wyjątkowości. Niewielu jest artystów, którzy mogą się zmierzyć z anielskim i niepowtarzalnym głosem Anny German. Na szczęście zdarzają się „perełki”, dzięki którym pieśni Anny German śpiewają i słuchają kolejne już pokolenia. Podczas koncertu usłyszymy takie pieśni jak np. „Człowieczy los”, „Ballada o niebie i ziemi”, „Wróć do Sorento” czy „Melodia dla synka” w niepowtarzalnym wykonaniu Magdaleny Malisz oraz Michaliny Moro. Pierwsza z nich jest laureatką różnych festiwali muzycznych, w tym Międzynarodowego Festiwalu Piosenek Anny German. Śpiewa od najmłodszych lat nie tylko w języku polskim, ale i rosyjskim, a muzyka jest jej pasją. Natomiast ta druga śpiewa w chórze żeńskim „Adventus”, który gościł w Czechowicach w kwietniu 2019 r., i jako solistka wydała swoją autorską płytę z wieloma znanymi i cenionymi pieśniami.
Podczas koncertu usłyszymy też ciekawostki z życia artystki. Narratorem opowieści o pracy artystycznej Anny German i jej twórczości będzie Zenon Korosteński.

Wstęp wolny.