28. Tydzień Filmu Polskiego. Filmowe Polonica

Festiwale filmowe, Filmy Kina Świt Data: 20.03 - 26.03 Miejsce: Kino Świt

Zapraszamy na przegląd filmowy poświęcony rodzimej kinematografii oraz polskim twórcom filmowym pracującym za granicą (aktorom, kompozytorom, reżyserom).

Proponujemy:

Supernova

Trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy. Oto polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury; i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas.

Czas trwania: 1 godz. 18 min.
Reżyseria: Bartosz Kruhlik
Scenariusz: Bartosz Kruhlik
Gatunek: dramat społeczny
Produkcja: Polska
Obsada: Marek Braun (Aspirant Sławek Makowski), Marcin Hycnar (Adam Nowak), Marcin Zarzeczny (Michał Matys), Agnieszka Skibicka (Iwona Matys)

Stan wyjątkowy

Surrealistyczna opowieść o szalonej kradzieży trumien ze szczątkami zmarłych prezydentów Chorwacji i Serbii; o generale, którego prześladuje pokusa popełnienia samobójstwa; ministrze chorwackiego rządu, który podczas uroczystości w więzieniu nieoczekiwanie zamyka się w jednej z cel i odmawia jej opuszczenia.

Czas trwania: 1 godz. 558 min.
Reżyseria: Vinko Brešan
Scenariusz: Mate Matišić
Gatunek: komedia
Produkcja: Chorwacja, Polska, Serbia
Obsada: Krešimir Mikić (Minister Kelava), Lazar Ristovski (Karlo), Nikša Butijer (Generał)

Skłosowska

Młoda, ambitna Maria Skłodowska przybywa do Francji, by na słynnej Sorbonie podjąć studia, które są jej wielkim marzeniem, a już wkrótce przyniosą przełom nie tylko w życiu młodej kobiety, ale całego świata. Początki jednak są trudne. Nikt nie traktuje poważnie naukowych planów i teorii, które snuje młoda Maria. Mężczyźni zazdrośnie strzegą wstępu na najwyższe szczeble naukowej kariery. Jednak geniusz, upór i odwaga Skłodowskiej wkrótce zaczną kruszyć ten opór. A niezwykłe odkrycia, których dokona wraz z mężem Piotrem Curie przyniosą jej zasłużone miejsce w naukowym panteonie.

Czas trwania: 1 godz. 43 min.
Reżyseria: Marjane Satrapi
Scenariusz: Jack Thorne
Gatunek: biograficzny, dramat
Produkcja: Wielka Brytania
Obsada: Rosamund Pike (Marie Curie), Sam Riley (Pierre Curie), Anya Taylor-Joy (Irene), Aneurin Barnard (Paul Langevin)

Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa

Film o przyjaźni i miłości w czasach, w których pozwolenie sobie na emocje może okazać się tragiczne w skutkach. W życiu Bohatera liczą się tylko dwie osoby – najbliższy przyjaciel i ukochana kobieta, a światem jego interesów rządzi przemoc. Akcja filmu zaczyna się w latach 70-tych – już wtedy młody Bohater wie, że adrenalina smakuje bardziej niż mleko w proszku. Z czasem odkrywa też pragnienie pieniędzy, władzy i bycia ponad prawem. Rozpoczyna się transformacja, a jego gangsterski talent rozkwita. Wspólnie z przyjacielem buduje własną armię. Oparta na faktach historia Bohatera po raz pierwszy pokazuje prawdziwe oblicze polskich mafiosów: zaczynali w kreszowych dresach i stworzyli organizację przestępczą, która przez chwilę panowała nad całym krajem. Finał tej historii nie został jednak napisany pociskami i krwią – czasem słowo rani mocniej niż kula, a miłość i przyjaźń mogą być lekarstwem, nawet w najbardziej okrutnych rękach.

Czas trwania: 2 godz. 20 min.
Reżyseria: Maciej Kawulski
Scenariusz: Krzysztof Gureczny
Gatunek: sensacyjny
Produkcja: Polska
Obsada: Marcin Kowalczyk (Bohater), Tomasz Włosok („Walden”), Natalia Szroeder (Magda), Natalia Siwiec (Viola)

Oficer i szpieg

Film opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu – Georges Picquart – wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym, Picquart postanowi ujawnić prawdę za wszelką cenę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

Czas trwania: 2 godz. 6 min.
Reżyseria: Roman Polański
Scenariusz: Robert Harris, Roman Polański
Gatunek: biograficzny, polityczny, dramat historyczny
Produkcja: Francja, Włochy
Obsada: Jean Dujardin (Pułkownik Georges Picquart), Louis Garrel (Alfred Dreyfus), Emmanuelle Seigner (Pauline Monnier)

Czarny mercedes

W podejrzanych okolicznościach zostaje zamordowana Aneta – piękna żona szanowanego adwokata Karola Holzera. Sprawę tajemniczego zabójstwa próbuje rozwikłać nadkomisarz Rafał Król, funkcjonariusz współpracującej podczas okupacji z Niemcami Granatowej Policji. Kolejne tropy mnożą podejrzenia i ujawniają głęboko skrywane sekrety zmarłej oraz niejasne powiązania jej męża z wysoko postawionym oficerem SS. Wśród podejrzanych znajduje się także nieco ekscentryczny hrabia Leon Przewiedzki, który ma w zwyczaju podglądanie osób obecnych w mieszkaniu adwokata, szczególnie kobiet. W toku śledztwa, nadkomisarz Król znajduje nieoczekiwanego sojusznika w osobie radcy niemieckiej policji kryminalnej – Ernsta Kluge. Sytuacja Holzera staje się coraz bardziej niebezpieczna, tymczasem znajdujący się na wolności morderca jest być może o krok od popełnienia kolejnej zbrodni.

Czas trwania: 2 godz.
Reżyseria: Janusz Majewski
Scenariusz: Janusz Majewski
Gatunek: kryminał
Produkcja: Polska
Obsada: Maria Dębska (Aneta Landau), Artur Żmijewski (Karol Holzer), Aleksandar Milićević (Hrabia Maximilian von Fleckenstein), Andrzej Zieliński (Nadkomisarz Rafał Król)

Dolina Bogów

W tytułowej Dolinie Bogów krzyżują się trzy wątki narracyjne, które prowokują widza do własnych interpretacji. Pierwszy to archaiczna legenda Indian Navajo o bogach zamkniętych w skałach doliny Valley of the Gods pełna bogatej symboliki i archetypów. Drugi to historia najbogatszego człowieka globu, tajemniczego Wesa Taurosa, który dotknięty osobistą tragedią, ukrywa się przed światem. Trzeci wątek jest historią narratora, Johna Ecasa, pisarza, który zmaga się z traumatycznym rozstaniem z żoną i twórczym kryzysem. W tym czasie firma Taurosa eksploatująca rudę uranu przejmuje Dolinę Bogów, gdzie planuje drążyć tunele w świętej ziemi. Spokój przodków Navajo zostaje zburzony a skały rodzą mściciela. Widz pozostaje z pytaniami: Jak daleko można posunąć się dla miłości? Jakie tajemnice skrywa mityczna ziemia Navajo?
Czas trwania: 2 godz. 11 min.
Reżyseria: Lech Majewski
Scenariusz: Lech Majewski
Gatunek: fantasy
Produkcja: Luksemburg, Polska, USA
Obsada: Josh Hartnett (John Ecas), John Malkovich (Wes Tauros), Bérénice Marlohe (Karen Kitson), Keir Dullea (Ulim)

Wszystko dla mojej matki

Olka ma siedemnaście lat. Za ciągłe ucieczki z domu dziecka, sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. Pewnego dnia spotyka tam Andrzeja i Irenę. Gdy dowiaduje się, że mieszkają blisko jej dawnego domu rodzinnego, wymusza, by zabrali ją na wakacje. Dla niej to szansa, by wreszcie dowiedzieć się więcej o swojej matce. Nie wie jeszcze, jak ogromną cenę za to zapłaci…

Czas trwania: 1 godz. 43 min.
Reżyseria: Małgorzata Imielska
Scenariusz: Małgorzata Imielska
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska
Obsada: Zofia Domalik (Ola), Maria Sobocińska (Agnes), Malwina Laska (Mania), Magdalena Celmer (Sandra)

Przedsprzedaż karnetów 50 zł (ulgowe) i 60 zł od 2 do 19 marca.
Od 20 marca karnety w cenie 55 zł (ulgowe) i 65 zł.
Karnety na 3 wybrane filmy Tygodnia – 30 zł w sprzedaży od 2 marca.
Bilety na wybrane filmy Tygodnia – 12-17 zł w sprzedaży od 2 marca.