Rodzina Addamsów

27-28 lipca ubiegłego roku miała miejsce premiera Rodziny Addamsów – musicalu w wykonaniu Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento. Proponujemy wspomnienie spektakli, na których bawiliśmy się wspólnie z Państwem.

Twórcą Rodziny Addamsów jest amerykański rysownik Charles Addams. Od lat 30. przygody upiornej rodzinki zaczęły się ukazywać w formie komiksu na łamach popularnego amerykańskiego tygodnika „The New Yorker”. Następnie, w latach 1964-1965, emitowano stworzony na jego podstawie serial telewizyjny, a w 1991 roku miała miejsce premiera słynnego filmu Rodzina Addamsów wyreżyserowanego przez Barry’ego Sonnenfelda. W obsadzie znaleźli się między innymi Anjelica Huston, Raúl Juliá oraz Christina Ricci, która rozpoczęła tym filmem swą hollywoodzką karierę. Obraz doczekał się również kontynuacji w roku 1993 (Addams Family values) oraz Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny w 1998.

Addamsowie to rodzina masochistów, sadystów, sadomasochistów i potworów. Mieszkają na bagnach w ogromnym, zapuszczonym dworze. Ich dom pełen jest narzędzi tortur, ukrytych przejść i pułapek. Mimo to filmy i komiksy o Addamsach nie są horrorami, ale parodiami horrorów, pełnymi czarnego humoru i zabawnych scen. Addamsowie są w gruncie rzeczy kochającą się rodziną.

W roku 2009 powstała pierwsza wersja teatralna oparta na temacie stworzonym przez Charlesa Addamsa – Addams Family Musical. Libretto napisali Marshall Brickman i Rick Elice, a muzykę stworzył amerykański kompozytor, pisarz, performer i producent Andrew Lippa. W kwietniu 2010 odbyła się premiera musicalu na Broadwayu. Spektakl otrzymał liczne nagrody, między innymi Drama League Award, Drama Desk Award, Jeff Award i wiele innych.

Od roku 2014, kiedy odbyła się premiera spektaklu w Mediolanie, Rodzina Addamsów musical wkroczył na sceny Europy. W Polsce jako pierwszy wystawił go Gliwicki Teatr Muzyczny w reżyserii i z tekstem Jacka Mikołajczyka.

Muzyka w Rodzinie Addamsów jest połączeniem tradycji broadwayowskiej i stylistyki latynoamerykańskiej. Największą sławę zyskały takie utwory jak: When you are Addams (Kto jest Addamsem), Pulled (Coś ciągnie mnie w całkiem nową stronę), Crazier then you (Nie masz ze mną szans), Just around the corner (Śmierć się czai tuż za rogiem) czy Live before we die (Żyjmy zanim umrzemy). Libretto i teksty piosenek dla CTM Movimento przetłumaczył Tomasz Bielaczyc.

OBSADA:
Morticia Addams – KAMILLA GICALA, GABRIELA LACHENDRO
Gomez Addams – KUBA BERGEL, PIOTR MAGA
Pugsley Addams – MIŁOSZ MAĆKOWSKI, MACIEJ PACH
Wednesday Addams – ŻANETA GOLA, ALEKSANDRA ENGLERT
Wujek Fester – MARCIN BINKIEWICZ, RADOSŁAW SZOSTAK
Lurch – MACIEJ BIAŁEK
Babcia – URSZULA SIUDAK, ANNA SMIERZCHALSKA, PATRYCJA STEBEL
Lucas Beineke – SEBASTIAN MICOR, SZYMON WOJTYLAK
Alicja Beineke – ZUZANNA KŁAPTOCZ, PATRYCJA STEBEL, ANNA ŚMIERZCHALSKA
Mal Beineke – DAMIAN LE THANH, MICHAŁ MICOR, PIOTR MAGA
Kałamarnica Patrycja – ANNA SKRBEŃSKA