Otwarcie wystawy

Aktualności Data: 06.07 - 15.07 Miejsce: Galeria MDK

6 lipca w galerii MDK odbyła się długo oczekiwana wystawa autorskiego projektu pani Marii Kubik „Cykl haftów wykonanych ręcznie – wyposażenie dawnych izb wiejskich” zrealizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystego otwarcia dokonała autorka wystawy w asyście Dyrektora Miejskiego Domu Kultury Bolesława Folka, Bernadetty Gola z sekcji MDK „Frywolitka”, Magdaleny Więzik z Biura ds. Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki w Bielsku-Białej oraz twórców ludowych Rozalii i Józefa Szypuła.

Podczas spotkania Pani Maria nie kryła wzruszenia. Moim zamysłem była chęć przekazania młodemu pokoleniu, jak dawniej zdobiono haftem domostwa. Były one piękne i niepowtarzalne w swoim kunszcie. Ozdobiony dom był chlubą każdej gospodyni. Od kilku lat szukałam sposobu na realizację tego wielkiego przedsięwzięcia. Projekt wymagał nie tylko wiedzy, czasu i wytrwałości w realizacji, ale również środków finansowych. Dziś mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwa, moje marzenie się spełniło. W ramach stypendium wykonałam tradycyjne makatki, ozdobniki do półek, obrus na stół oraz serwetę na komodę, komplet pościeli, becik oraz wyposażenie kołyski. Jestem wdzięczna Ministerstwu Kultury za dostrzeżenie mojego projektu, dziękuję również dyrektorowi MDK w Czechowicach-Dziedzicach za pomoc w organizacji wystawy.

Prace pani Marii zobaczyć można w Galerii MDK od 6 do 15 lipca, później wystawa trafi do Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego