Wycieczka do Krakowa

Zakończone Aktualności Data rozpoczęcia: 26.09 godz.: 7.00

Zapraszamy na wycieczkę do Krakowa, gdzie będą Państwo mogli zobaczyć m. in. dwie niezwykłe wystawy.

Proponujemy:


1/ Zamek Królewski na Wawelu.
Trasa plenerowa : „Ogrody, dziedzińce, kościół św. Gereona”
Malowniczy dziedziniec, pełen sekretów rezerwat archeologiczny, możliwość zwiedzania miejsc dotychczas niedostępnych dla zwiedzających, a do tego wspaniałe widoki na Kraków – 30 lipca Zamek Królewski na Wawelu otworzył trasę plenerową „Ogrody, dziedzińce, kościół św. Gereona” i zaprasza w wyjątkową podróż po najpiękniejszych miejscach na wzgórzu.

Niespodzianką na trasie plenerowej jest udostępniony po raz pierwszy rezerwat archeologiczno-architektoniczny kościół św. Gereona, ze słynnym wawelskim czakramem.

Dzięki trasie „Ogrody, dziedzińce, kościół św. Gerona”, spacerując wśród niedostępnych i urokliwych miejsc, będzie można zobaczyć wyjątkowy Wawel. Zwiedzanie zaczyna się na wystawie „Wawel zaginiony”, przy modelu XVIII-wiecznego Wawelu. Kolejnymi punktami trasy są kolejno: dziedziniec zwany Batorego, rezerwat archeologiczno-architektoniczny kościoła św. Gereona i kościoła św. Marii Egipcjanki, dziedziniec arkadowy, sień zwana Tatarską, północne stoki zamku oraz ogrody królewskie.

Czakram wawelski – wg powstałej w XXw. legendy tzw. „miejsce mocy” w postaci kamienia mającego się rzekomo znajdować na terenie nieistniejącego kościoła pw. św. Gereona na Wzgórzu Wawelskim.

2/ Żydowskie Muzeum Galicja

1 lipca 2020 r. Żydowskie Muzeum Galicja otwarło drzwi do wyobraźni! Analogowa ekspozycja zaprasza w świat twórczości wybitnego polsko-żydowskiego ilustratora, Jana Marcina Szancera, na którego rysunkach wychowały się pokolenia dzieci i młodzieży!

W polskiej ilustracji dziecięcej Jan Marcin Szancer to człowiek-instytucja, znany wszystkim, którzy wychowali się na wierszach Tuwima i Brzechwy, zaczytywali się w przygodach Pana Kleksa czy wzrastali wraz z bohaterami baśni Andersena. Chociaż rysownik znany jest przede wszystkim z wielobarwnych ilustracji, utrzymanych w baśniowym klimacie, to jego biografia, naznaczona dwiema wojnami światowymi i antyżydowskimi represjami, daleka jest od bajkowej historii.

Wystawa jest częścią projektu „W świecie wyobraźni Jana Marcina Szancera”
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Wystawa pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego.

Patroni: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny „Kraków”, „Gazeta Wyborcza”, „Miasteczko Poznań”, „Świerszczyk”, „Karnet”, „Magiczny Kraków”, CzasDzieci.pl, Kids in Kraków, Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Wyjazd spod Miejskiego Domu Kultury o godzinie 7.00, powrót ok. godziny 20.00
Liczba miejsc: 27
Zapisy od 26 września 2020 prowadzi sekretariat MDK
Koszt wejściówek i przewodników – 45 zł