Na wycieczkę do Łodzi, do nowo odrestaurowanego domu Izraela Poznańskiego, czyli Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej, zaprosimy Państwa w późniejszym terminie.
Muzeum Miasta Łodzi – muzeum mające swoją siedzibę w jednym z najbardziej okazałych budynków miasta. Ta rezydencja jest wizytówką Łodzi i świadectwem jej znaczenia w XIX wieku. Wystrój sal pałacu ma charakter neostylowy, charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku, przy jednoczesnym zastosowaniu elementów dekoracji secesyjnej.
Pałacowe wnętrza są elementami ekspozycji muzealnych, które przedstawiają życie znaczących dla miasta osób, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe. Wystawy ukazują historię i kulturę Łodzi oraz jej wybitnych mieszkańców, związanych z muzyką, literaturą, teatrem i plastyką.
Wystawy stałe:
Panteon Wielkich Łodzian
- Marek Edelman – Gabinet Marka Edelmana
- Jan Karski – Gabinet prof. Jana Karskiego
- Artur Rubinstein – Galeria Muzyki Artura Rubinsteina
- Julian Tuwim – Gabinet Juliana Tuwima
- Między salonem a sypialnią. Buduar pani domu
- Filmowy kantor Ziemi obiecanej
- Makieta Zaginionego Kwartału
- Na wspólnym podwórku
- Pokój orientalny
- Salonik Pani Domu
- Jadalnia rodziny Poznańskich
- Sala arkadowa
- Sala lustrzana
- Wielka Sala Jadalna
- Hall
Zwiedzanie indywidualne, bez przewodnika.Przechodzimy do kolejnego muzeum, Muzeum Fabryki.
Muzeum Fabryki – muzeum przy ul. Drewniwskiej (na terenir Centrum Handlowego Manufaktura), prezentujące historię kompleksu fabryczno-mieszkalnego Izraela Poznańskiego.
Dawne imperium fabrykanta składało się z budynków przemysłowych, domów dla robotników, szpitala, kościoła oraz pałacu fabrykanta, tworząc „miasto w mieście”. Każdy budynek został zaprojektowany z dbałością o detale i architektoniczną równowagę. Majestatyczne hale produkcyjne, stanowiące obecną „Manufakturę”, robią do dziś ogromne wrażenie.
Kreację ekspozycji we wnętrzach Muzeum Fabryki zaprojektował Mirosław Nizio, który współtworzył Muzeum Powstania Warszawskiego.
Spacer po CH Manufaktura, po ulicy Piotrkowskiej w czasie wolnym.Zapisy od 15 października w sekretariacie MDK Czechowice-Dziedzice.
W autokarze przewodnik zbierać będzie po 35.00 zł od osoby na wstępy do muzeów.