Z Archiwum Kultury Regionalnej

Z okazji obchodów Bożego Narodzenia i powitania Nowego Roku składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia spokoju, zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności.

A jako że nie będą to typowe święta, zapraszamy do wspomnień. W kolejnych odsłonach przybliżone zostaną tradycje poszczególnych dni tego świątecznego cyklu pamiętane lub kultywowane przez mieszkańców gminy Czechowice-Dziedzice. Nastąpi to za pośrednictwem fragmentów książki pt. Świat naszych przodków. Tradycje zimowego cyklu obrzędowego oraz filmu dokumentalnego poświęconego zimowemu świętowaniu.

Zarówno książka, jak i film powstały w oparciu o etnograficzne badania terenowe realizowane w latach 2010-2011 przez młodzież zrzeszoną w Kole Badaczy Kultury. Wraz ze swoją naukową opiekunką, folklorystką dr Agnieszką Przybyłą-Dumin, przeprowadzili 114 wywiadów, na podstawie których (oraz literatury fachowej) opracowali rozdziały zamieszczone w publikacji, opisujące zwyczaje, obrzędy i wierzenia naszych okolic.

Życzymy przyjemnej lektury i miłych seansów…