IX Letni Festiwal Wokalno-Artystyczny

Zakończone Koncerty, Spektakle, Spotkania Data rozpoczęcia: 27.06

Zapraszamy na IX Letni Festiwal Wokalno-Artystyczny. W tegorocznej odsłonie proponujemy koncerty i spektakle nie tylko w sali widowiskowej MDK, ale również np. w Ogrodzie Edukacyjno-Sensorycznym czy Miejskiej Bibliotece Publicznej.

27 czerwca godz. 15.00

sala widowiskowa MDK

Słowiki w Śpiewowicach 

muzyka – Witold Lutosławski

młodzi soliści CTM MOVIMENTO: Julia Paszek, Lena Szpyrka,  Amelia Turek, Ada Pogłódek, Mateusz Rozmus, Tymon Kotzian, Karol Jurczak, Miłosz Kopeć oraz tancerki ze studia tanecznego VIOLA DANCE

fortepian – Maja Krzanowska

reżyseria – Barbara Bielaczyc

choreografia – Wioleta Waliczek 

Piosenki dla dzieci Witolda Lutosławskiego zaliczane były przez samego kompozytora do kręgu utworów użytkowych, których wiele powstało w powojennym dziesięcioleciu.

Pieśni te „weszły w krwioobieg życia muzycznego, wyznaczyły linię obowiązującego poziomu, nadały wysoki ton dziedzinie traktowanej czysto funkcjonalnie. Jest w nich prostota osiągnięta przez koncentrację, nierezygnowanie ze środków, użycie bogatego ich zespołu, ale aluzyjne, liczące na wrażliwość i inteligencję słuchacza. znika każdy dźwięk, którego mogłoby nie być, faktura staje się krucho-roślinnie cienka, za to w dwójnasób ważna: w najcichszym nawet piano brzmieć musi każda nuta, każda jest ważna” (Mieczysław Tomaszewski).

Przez kilka miesięcy w ramach projektu „Słowiki w Śpiewowicach” młodzi artyści CTM Movimento – Ada Pogłódek, Amelka Turek, Karol Jurczak, Miłosz Kopeć, Julia Paszek, Lena Szpyrka, Mateusz Rozmus i Tymon Kotzian wraz z nastoletnią pianistką Mają Krzanowską pracowali nad tymi utworami, opracowując je pod opieką Barbary Bielaczyc , a także nagrywając je przy pomocy Kamila Krzanowskiego oraz Wojciecha Wojtuszko.

9 lipca godz. 17.00

Miejska Biblioteka Publiczna

MUKA: uwertura, czyli Kuba Bergel i ci, co mogli

Kuba Bergel, Łukasz Stawowczyk, Aleksandra Borgieł

Ewelina Stanclik – fortepian, Marcin Najwer – gitara,

Barbara Bielaczyc – opieka artystyczna 

W roku 2007 Kuba Bergel i Łukasz Stawowczyk spotkali się po raz pierwszy na scenie w musicalu „West side story”, wystawianym w czechowickim MDK przez grupę zwaną wówczas „Śpiewające Szynszyle” (obecnie CTM Movimento). Rok później stworzyli na tej samej scenie niezapomniane kreacje gangsterów w musicalu „Kiss me Kate” oraz Koguta i Lisa w „Serenadzie”. Na pewien czas ich drogi rozdzieliły się, jednak 9 lipca znów zaśpiewają razem. Towarzyszyć im będzie szesnastoletnia solistka Movimento, Aleksandra Borgieł, a piosenki opowiadać będą o tym, co naszym artystom w duszy gra…

11 lipca godz. 15.00

sala widowiskowa MDK

Serenada
Sławomir Mrożek

Blonda – Patrycja Stebel
Bruna – Julia Polaczek
Ruda – Emilia Pijanowska
Lis – Sebastian Micor
Kogut – Radosław Szostak
reżyseria – Barbara Bielaczyc

Tekst napisanego ponad30 lat temu dramatu opowiada historię trzech Kur, nad którymi czuwa Kogut. Pewnej nocy pod kurnikiem zjawia się Lis, grający tytułową serenadę nawiązując tym do pieśni miłosnej, którą śpiewa się o zmroku pod oknem ukochanej kobiety… U Mrożka mamy romantyczną noc, pięknie graną serenadę. Są i okna…Wszystko teoretycznie powinno się zgadzać, tylko ze zamiast okien są grzędy kurnika, a za nimi kury, wabione przez nie byle jakiego adoratora, którym jest Lis. Zastanawiać może to, czy kury adorowane są jako kobiety, czy jako ofiary, które wcześniej, czy później staną się posiłkiem drapieżnika. Sławomir Mrożek pisząc „Serenadę” w 1976 roku ukazał w tym utworze wady otaczającego go świata. Zwierzęce postaci posiadają cechy ludzkie i ukazują nasze niedoskonałości.

Ta znakomita miniatura Mrożka pojawiła się na scenie MDK już dwukrotnie, w dwóch zupełnie innych wersjach. Przyniosła szczęście wykonawcom, ponieważ czterech spośród nich zostało zawodowymi aktorami. Pragnąc wykorzystać ten „dobry omen” sięgnęliśmy po tekst sztuki po raz trzeci. 

15-16 lipca 2021, godz. 9.00 – 15.00

sala widowiskowa MDK

W sieci pantomimy

warsztaty pantomimiczno–ruchowe 

Prowadzący: Kamil Przystał

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

KAMIL PRZYSTAŁ

Urodzony 5 listopada 1988 roku. Pochodzi z Tychów. Absolwent wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracował z wieloma teatrami warszawskimi m.in. Teatr Narodowy, Teatr Wielki Opera Narodowa, Teatr Współczesny, Teatr Powszechny, Polska Opera Królewska. Grał także w krakowskim Teatrze STU. Ponadto jest mimem, chodzi na szczudłach, żongluje. Miłość do teatru zrodziła się u niego z ruchu, a konkretnie z pantomimy, którą zajmuje się 18 lat czyli ponad połowę swojego życia. Prowadzi też warsztaty aktorsko-ruchowe dla dzieci i dorosłych. Szerszej publiczności znany z seriali, filmów, reklam m.in. Przystań, Barwy szczęścia, Rojst, Ojciec Mateusz, Singielka, Ziarno prawdy. Motto życiowe – keep smiling!

O warsztatach: Jak stworzyć coś z niczego? Wystarczy ciało i odrobina wyobraźni! Za pomocą gestu można wykreować przedmiot, przestrzeń czy sytuacje. Na warsztatach poznamy tajniki sztuki pantomimy, będziemy obcować z własnym ciałem, poznamy jego możliwości i granice. Nauczymy się jak stworzyć niewidzialną ścianę, czy zamknąć sie w ‚pudełku’. Praca z ciałem daje nieograniczone możliwości. Poszukiwanie ekspresji, własnej specyfiki ruchu, odkrywanie świadomości ciała, biomechaniki. To i wiele, wiele więcej czeka na uczestników. A wszystko w przystępnej formie i swobodnej, przyjaznej atmosferze. 

16 lipca, godz. 17.30

Miejska Biblioteka Publiczna

Dzień z życia mima

Etiuda pantomimiczna Kamila Przystała

Dwa serduszka, cztery oczy

poezja i pieśni inspirowane muzyką ludową

Soliści CTM Movimento, Zespół Bobolanie

Fortepian Ewelina Stanclik, Maria Flig – skrzypce  Mariusz Misdzioł – akordeon

Przygotowanie wokalne: Barbara Bielaczyc, Ewelina Stanclik, Kamila Gicala, Rafał Majzner

18 lipca godz. 15.00

sala widowiskowa MDK

Oczekiwanie

na podstawie tekstu Samuela Becketta


Vladimir – Jagoda Gorel
Estragon – Roksana Wiercigroch
Lucky – Urszula Siudak
Pozzo – Piotrek Maga
Chłopiec – Nataniel Zosuł
Opieka artystyczna – Piotrek Maga

Historia Vladimira (Jagoda Gorel) i Estragona (Roksana Wiercigroch) to opowieść o miłości i człowieczeństwie, która cieszy się niesłabnącą od prawie 70 lat popularnością. Główni bohaterowie to para bezdomnych, którzy zmagają się z bezsensem, beznadzieją i absurdem rzeczywistości. Monotonia i szara codzienność zabijają wszelką chęć życia, nie raz doprowadzając głównych bohaterów na skraj wytrzymałości. Opowieść o Vladimirze i Estragonie udowadnia także, że choć często przeżywamy pewne wydarzenia razem, to okazuje się później, że pamiętamy je zupełnie inaczej. „Czekając na Godota” to spektakl teatralny oparty na dramacie Samuela Becketta o tym samym tytule – spektakl dziwny, nieoczywisty, a w niektórych momentach wręcz żenujący i irytujący: tak samo jak nasze życie. Dlatego tak łatwo odnaleźć się w tej rzeczywistości i zrozumieć naszych dwóch bezdomnych wędrowców.

31 lipca, 1 sierpnia godz. 15.00

sala widowiskowa MDK

Konstanty Ildefons Gałczyński 

Babcia i wnuczek, czyli noc cudów

Babcia – Urszula Siudak
Wnuczek – Marcin Binkiewicz
Jerzy – Maciej Białek
Ignacy – Radosław Szostak
Katarzyna – Jagoda Gorel
Adamus – Mikołaj Grygierczyk
Rączka – Maciej Pach
Kassandra – Aleksandra Borgieł
Elizejski – Szymon Błotko
Płeć – Mateusz Kopeć
Zespół muzyczny w składzie:
Ewelina Stanclik – fortepian, Mariusz Misdzioł – akordeon, Marcin Najwer – ukulele
muzyka – Ewelina Stanclik
reżyseria – Barbara Bielaczyc
choreografia – Wioleta Waliczek

„Babcia i wnuczek czyli noc cudów” to farsa z akcją przeplecioną lirycznymi „perełkami”, funkcjonującymi dziś jako znane  wiersze – np. „Powiedz mi, jak mnie kochasz”. Zaczyna się  tajemniczo: „Express Wieczorny. Dodatek nadzwyczajny”. Cud w leśniczówce . Korespondent „American Press” John Rutaba donosi, że w opuszczonej leśniczówce nad Jeziorem Nidzkim pojawił się dzik z głową Batorego. Miejscowa ludność od trzech dni koczuje przed leśniczówką w prowizorycznych szałasach, znosząc dzikowi ofiary w postaci sera, jajek  i suszonych grzybów. Stanisław Olejniczak, miejscowy grabarz, w stanie metafizycznego uniesienia zeskoczył z miejscowej dzwonnicy, nie ponosząc żadnych obrażeń cielesnych, a w dodatku odzyskując słuch i powonienie oraz zaprzestając raz na zawsze gry w „oko”…

Główna bohaterka utworu Gałczyńskiego, tytułowa Babcia, jest  wręcz „pasjonatką cudów”. Oczywiście, wymusza na swoim wnuku Zbyszku wyprawę na Mazury…

Do sztuki Gałczyńskiego, zawierającej wiele treści, które pozostają aktualne do dziś, muzykę stworzyła Ewelina Stanclik.