Zapraszamy na wykład z cyklu Niezwykłe, niecodzienne, wyjątkowe… Dr Edelgarda M. Foltyn i dr Eugeniusz Foltyn przybliżą temat Na chłopski rozum… Nieuczeni filozofowie w początkach czasów nowożytnych.
W tym sezonie problematyka poświęcona jest temu, co niecodzienne – uroczystym dniom, niezwykłym miejscom, nieprzeciętnym ludziom, osobliwym dziełom, unikalnym zjawiskom.
Przybliżone zostaną różnorodne sposoby świętowania, celebracji wyjątkowych w roku dni, szczególne miejsca, zarówno te, które uczyniła niezwykłymi przyroda, jak i człowiek, oraz wyjątkowe jednostki i grupy – ich nieszablonowe działania lub wyszukane wierzenia, wartości czy zachowania. Przyjrzymy się specyficznym, nietypowym fenomenom, oryginalnym, nietuzinkowym dziełom, wyjątkowemu pięknu albo nieprzeciętnej brzydocie – temu co niezwykłe, niecodzienne, wyjątkowe. Różnorodne konteksty ich występowania i funkcjonowania oraz znaczenia i sensy, jakie ze sobą niosą, będą niewątpliwie ciekawym impulsem do tegorocznych refleksji.
Dr Edelgarda M. Foltyn i dr Eugeniusz Foltyn – absolwenci Uniwersytetu Wrocławskiego. W przeszłości pracownicy Instytutu Historii i Katedry Etnologii Uniwersytetu Śląskiego oraz Katedry Historii Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Autorzy lub współautorzy około 200 publikacji w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych (m.in. amerykańskich, brytyjskich, francuskich, niemieckich, belgijskich) oraz książek, m.in. Podstawy gospodarcze wczesnośredniowiecznej społeczności plemiennej na Górnym Śląsku, Obróbka kamienia w kulturach z ostrzami liściowatymi w dorzeczu górnej i środkowej Odry i Wisły, Archeologia regionu cieszyńskiego, Ziemie Górnego Śląska od epoki kamienia do wczesnego średniowiecza. Uczestnicy programu UNESCO International Geological Collaboration Project – nr 442. Prowadzili lub brali udział w badaniach archeologicznych na terenie Polski, Niemiec, Słowacji i Republiki Czeskiej. Zajmują się problematyką epoki kamienia i wczesnego średniowiecza ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu klasyfikacji kulturowej, osadnictwa, wierzeń, relacji człowiek – środowisko, gospodarki, budownictwa obronnego, petroarcheologii. E. M. Foltyn była, do rozwiązania organizacji, vice-prezesem Sekcji Archeologicznej Oddziału Bielsko-Biała Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego. Za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.
Wstęp wolny.
Uwaga!
Liczba osób ograniczona. Zgłoszenia udziału w wykładach przyjmuje sekretariat MDK.