Niezwykłe, niecodzienne, wyjątkowe…

Zakończone Wykłady Data rozpoczęcia: 25.06 godz.: 19.00 Miejsce: Piwnica Muz

Zapraszamy na wykład Agnieszki Przybyły-Dumin O letnim świętowaniu w naszych okolicach (i nie tylko).

W tym sezonie problematyka poświęcona jest temu, co niecodzienne – uroczystym dniom, niezwykłym miejscom, nieprzeciętnym ludziom, osobliwym dziełom, unikalnym zjawiskom.

Przybliżone zostaną różnorodne sposoby świętowania, celebracji wyjątkowych w roku dni, szczególne miejsca, zarówno te, które uczyniła niezwykłymi przyroda, jak i człowiek, oraz wyjątkowe jednostki i grupy – ich nieszablonowe działania lub wyszukane wierzenia, wartości czy zachowania. Przyjrzymy się specyficznym, nietypowym fenomenom, oryginalnym, nietuzinkowym dziełom, wyjątkowemu pięknu albo nieprzeciętnej brzydocie – temu co niezwykłe, niecodzienne, wyjątkowe. Różnorodne konteksty ich występowania i funkcjonowania oraz znaczenia i sensy, jakie ze sobą niosą, będą niewątpliwie ciekawym impulsem do tegorocznych refleksji.

Dr Agnieszka Przybyła-Dumin – absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja: teoria i historia kultury). Adiunkt na Wydziale Humanistyczno-Społecznym ATH w Bielsku-Białej, Kierownik Działu Nauki MGPE w Chorzowie. Jest także pracownikiem merytorycznym MDK w Czechowicach-Dziedzicach i założycielką Koła Badaczy Kultury od dziesięciu lat funkcjonującego przy tej placówce, w ramach działalności którego powstały cztery tomy serii Świat naszych przodków, poświęcone jesiennemu, zimowemu, wiosennemu i letniemu cyklowi obrzędowemu naszych okolic, a ponadto odbyło się siedem edycji Festiwalu Kultur Świata.

W kontekście jej zainteresowań naukowych wymienić należy kulturę tradycyjną i współczesną ze szczególnym uwzględnieniem folkloru, a w nim opowieści jako znaczącego czynnika zdradzającego wizję świata i człowieka danej kultury, stanowiących reakcję na trudne doświadczenia, wreszcie będących nieodłącznym elementem procesu enkulturacji. Ponadto zajmuje się problematyką odbioru i rozumienia Innego-Obcego oraz analizą biologicznych i społeczno-kulturowych aspektów ludzkiego funkcjonowania.

Wstęp wolny.

Uwaga!

Liczba osób ograniczona. Zgłoszenia udziału w wykładach przyjmuje sekretariat MDK.