Wycieczka do Łodzi

Zakończone Wyjazdy Data rozpoczęcia: 21.08 godz.: 7.00

Zapraszamy na wspólny wyjazd do Łodzi, gdzie zwiedzimy Muzeum Historii Łodzi (po renowacji), dawny Pałac Izraela Poznańskiego i Muzeum Fabryki.

Muzeum Miasta Łodzi (do 2009 Muzeum Historii Miasta Łodzi) – instytucja kultury miasta, z siedzibą w jednym z najbardziej okazałych budynków miasta, w dawnym pałacu fabrykanta łódzkiego Izraela Poznańskiego (ul. Ogrodowa). Rezydencja ta jest wizytówką Łodzi i świadectwem jej znaczenia w XIX wieku. Wystrój sal pałacu ma charakter neostylowy, charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku, przy jednoczesnym zastosowaniu elementów dekoracji secesyjnej.

Pałacowe wnętrza są elementami ekspozycji muzealnych, które przedstawiają życie znaczących dla miasta osób, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe. Wystawy ukazują historię i kulturę Łodzi oraz jej wybitnych mieszkańców, związanych z muzyką, literaturą, teatrem i plastyką.

Wystawy stałe:

Panteon Wielkich Łodzian:

Marek Edelman – Gabinet Marka Edelmana
Jan Karski – Gabinet prof. Jana Karskiego
Artur Rubinstein – Galeria Muzyki Artura Rubinsteina
Julian Tuwim – Gabinet Juliana Tuwima

Inne:

Między salonem a sypialnią. Buduar pani domu
Filmowy kantor Ziemi obiecanej
Makieta Zaginionego Kwartału
Na wspólnym podwórku
Pokój orientalny
Salonik Pani Domu
Jadalnia rodziny Poznańskich
Sala arkadowa
Sala lustrzana
Wielka Sala Jadalna
Hall

Zwiedzanie indywidualne, ok. 1,5 godz.

Muzeum Fabryki – muzeum przy ul. Drewnowskiej 58 w Łodzi (na terenie Centrum Handlowego „Manufaktura”), prezentujące historię kompleksu fabryczno-mieszkalnego przemysłowca łódzkiego Izraela Poznańskiego.

Dawne imperium fabrykanta składało się z budynków przemysłowych, domów dla robotników, szpitala, kościoła oraz placu fabrykanckiego, tworząc „miasto w mieście”. Każdy budynek został zaprojektowany z dbałością o detale i architektoniczną równowagę. Majestatyczne hale produkcyjne, stanowiące obecną „Manufakturę”, robią do dziś ogromne wrażenie.

Kreację ekspozycji we wnętrzach Muzeum Fabryki zaprojektował Mirosław Nizio, który także współtworzył Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wstępy do muzeów 30,00 zł/os.
Wyjazd zgodnie z obostrzeniami Ministerstwa Zdrowia, przejazd w maseczkach.

Liczba miejsc : 45

Zapisy od 21 czerwca 2021 roku w sekretariacie MDK w Czechowicach-Dziedzicach.