Album

Ukazała się, staraniem Autora i Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, książka/album Jan Grygierczyk Malarstwo Grafika Plakat.


Jan Grygierczyk, czechowiczanin, absolwent LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach, od lat związany z czechowickim MDK. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Malarstwo studiował u prof. Romana Nowotarskiego. Dyplom  uzyskał w pracowni projektowania graficznego u prof. Adama Romaniuka i w pracowni linorytu u prof. Romana Staraka. Malarz, grafik, autor i uczestnik wystaw indywidualnych i zbiorowych.

„Miejsca zapamiętane” to tytuł ubiegłorocznej wystawy jaką miałem w Galerii Bielskiej BWA, ale jednocześnie mógłby być tytułem albumu poświęconego mojej twórczości, bo zamieszczone w nim prace najczęściej są efektem tego… co zostało w mej pamięci. Mniej lub bardziej „podziurawione” przez upływający czas obrazy, w które wlewa się wyobraźnia dopiero w pracowni nabierają ostatecznego kształtu – czasem bardzo odległego od pierwowzoru. W tym zresztą upatruję sens tworzenia, gdyż w przeciwnym wypadku byłoby to tylko męczące odtwarzanie rzeczywistości.
Projekt albumu rozrósł się nieco, kiedy uzupełniłem go o plakaty, szkice i grafikę warsztatową, której praktycznie dziś już nie uprawiam, ale swego czasu była ważnym elementem mej pracy. Choć siłą rzeczy jest spojrzeniem wybiórczym to dla mnie i tak pozostaje swego rodzaju refleksją nad własnymi dokonaniami artystycznymi.

Jan Grygierczyk

Album w cenie 40 zł/szt. jest dostępny w „Księgarni na Lesisku” w Czechowicach-Dziedzicach i w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.