Zapraszamy na wykład Ewy Chudyby Stanisław Niemczyk, architekt w służbie dobra i piękna.
Jak widział rolę i zadania architektury? Skąd czerpał inspirację? Dlaczego opisując proces projektowania i realizowania kościołów posługiwał się kategorią „antybudowanie”? Czy zgadzał się, kiedy jego realizacje określano jako „postmodernistyczne”?
Pochodzący z Czechowic-Dziedzic Stanisław Niemczyk (1943-2019) to jeden z najwybitniejszych polskich architektów, znany przede wszystkim z realizacji sakralnych – m.in. kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach czy świątyni pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach–Dziedzicach. W 2016 roku zaprojektował ołtarze na Światowe Dni Młodzieży. Był jednym z niewielu współczesnych twórców architektury sakralnej, którego realizacje znajdowały uznanie zarówno wśród specjalistów, jak i wiernych oraz duchowieństwa.
Podczas wykładu – przywołując wypowiedzi Stanisława Niemczyka – przybliżymy zasadnicze wątki organizujące myśl architekta, które znalazły odzwierciedlenie w projektowanych przez niego budowlach. Wykład prowadzić będzie Ewa Chudyba – przygotowująca rozprawę doktorską poświęconą Stanisławowi Niemczykowi oraz współautorka – razem z Barbarą Sieminską – książki „Architekt dobra i piękna. Rzecz o Stanisławie Niemczyku”. Publikacja ukazała się w Biblioteczce Gazety Czechowickiej.
Spotkanie połączone będzie z promocją książki wydanej przez Gazetę Czechowicką.
Wstęp wolny.