Album dokumentalny

Do zbiorów Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach trafił przedwojenny album prezentujący zdjęcia z uroczystych powitań relikwii św. Andrzeja Boboli w Polsce, w 1938 roku.

W czerwcu 1938 przybyły z Rzymu do Polski szczątki doczesne Świętego, który został w XVII wieku zamęczony na terenach dawnych polskich Kresów (Janów Poleski). Specjalnym pociągiem przywieziono trumnę z relikwiami św. Andrzeja Boboli na stację w Zebrzydowicach, a potem rozpoczęła się ich podróż po Polsce. W albumie prezentowane są zdjęcia (34) z uroczystości powitania z Dziedzic, Oświęcimia, Krakowa i Warszawy. Album ten powstał przed II wojną światową. Wykonała go Jadwiga Mikołajewska (Bogucka) w Warszawie, ale potem na wskutek wojennych „wędrówek” znalazł się w Częstochowie, skąd trafił do czechowickiego muzeum. Do naszych zbiorów przekazała nam go Elżbieta Sapota, córka Jadwigi Mikołajewskiej.
Zdjęcia są czarno-białe. Prezentujemy kilka. Z Dziedzic wszystkie zdjęcia znajdujące się w albumie oraz po jednym zdjęciu z Krakowa (rynek krakowski – pomnik Adama Mickiewicza) i z Warszawy (na zdjęciu m.in. prezydent Mościcki).Album można oglądać w czechowickiej Izbie Regionalnej, w godzinach jej pracy.

Zapraszamy.