29. Tydzień Filmu Polskiego. Filmowe Polonica

Zakończone Festiwale filmowe, Filmy Kina Świt Data rozpoczęcia: 25.03 Miejsce: Kino Świt


Zapraszamy na przegląd filmowy poświęcony rodzimej kinematografii oraz polskim twórcom filmowym pracującym za granicą (aktorom, kompozytorom, reżyserom).

Powrót do tamtych dni

Jest początek lat dziewięćdziesiątych. Czternastoletni Tomek, mieszka wraz z matką na jednym z wrocławskich osiedli. Chłopiec, podobnie jak wielu rówieśników, wychowuje się bez ojca, który wyemigrował do USA. Jednak pewnego dnia Alek nieoczekiwanie staje w drzwiach rodzinnego mieszkania. Wraz z nim w życiu Tomka pojawiają się: kolorowy telewizor, klocki Lego, buty Nike i wymarzony magnetowid. Szczęście Malinowskich nie trwa jednak długo. Wszystko przez obsesję Alka, której ten nie potrafi kontrolować. Czy jego bliscy zdołają mu pomóc, zanim będzie za późno?

Czas trwania: 1 godz. 44 min.
Reżyseria: Konrad Aksinowicz
Scenariusz: Konrad Aksinowicz
Gatunek: dramat, obyczajowy
Produkcja: Polska
Obsada: Teodor Koziar (Tomek Malinowski), Weronika Książkiewicz (Helena Malinowska), Maciej Stuhr (Alek Malinowski), Katarzyna Warnke (Ewa)

Sonata

Grzegorz Płonka, po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców, wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenie swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena.

Czas trwania: 1 godz. 58 min.
Reżyseria: Bartosz Blaschke
Scenariusz: Bartosz Blaschke
Gatunek: biograficzny, dramat
Produkcja: Polska
Obsada: Michał Sikorski (Grzegorz Płonka), Małgorzata Foremniak (Małgorzata Płonka), Łukasz Simlat (Łukasz Płonka)

Piosenki o miłości

Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?

Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Reżyseria: Tomasz Habowski
Scenariusz: Tomasz Habowski
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska
Obsada: Tomasz Włosok (Robert Jaroszyński), Justyna Święs (Alicja), Andrzej Grabowski (Andrzej Jaroszyński)

Lokatorka

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

Czas trwania: 1 godz. 58 min.
Reżyseria: Michał Otłowski
Scenariusz: Jacek Matecki, Tomasz Klimala
Gatunek: dramat, sensacyjny
Produkcja: Polska
Obsada: Irena Melcer (Anna Szerucka), Sławomira Łozińska (Janina Markowska), Barbara Jonak (Marta Markowska)

Nosorożec

Tytułowy Nosorożec to młody mężczyzna, mocny i sprawny fizycznie, wyjątkowe połączenie siły, spokoju i lekkomyślności. Po raz pierwszy spotykamy go na ulicach małego postsowieckiego miasteczka, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu jego charakteru. Obserwujemy, jak dorasta na tle wzlotów i upadków swojego życia rodzinnego. Kolejne wydarzenia z jego życia przebiegają według schematu wspólnego dla epoki życia sowieckiego: jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym. Nosorożec, odważny i fizycznie potężny, szybko awansuje w hierarchii lokalnego gangu przestępczego, stając się wkrótce jego przywódcą. Ale nie jest to kariera bez katastrofalnych błędów z jego strony.

Czas trwania: 1 godz. 41 min.
Reżyseria: Oleg Sentsov
Scenariusz: Oleg Sentsov
Gatunek: dramat, kryminał
Produkcja: Niemcy, Polska, Ukraina
Obsada: Serhii Filimonov („Nosorożec”), Evhen Chernykov (Mężczyzna w samochodzie), Yevhen Grygoriev („Plus”), Alina Zievakova (Maryna)

Magdalena

Magdalena to młoda kobieta, która nie mówi – komunikuje się ze światem poprzez muzykę. Nocami próbuje swoich sił w klubie, marząc o zagranicznej karierze didżejki. W ciągu dnia stara się zajmować pięcioletnią córką, którą wychowuje razem ze swoją matką. Z racji swojej dysfunkcji trudno jest jej znaleźć i utrzymać pracę, a nieporozumienia z matką sprawiają, że sytuacja w domu staje się coraz bardziej napięta. Kiedy na swojej drodze spotyka znaną didżejkę Julię, która bierze ją pod swoje skrzydła i obiecuje wyjazd do Berlina na słynną imprezę branżową, zaczyna wierzyć, że wszystko się ułoży a marzenia mają szansę się spełnić. Niestety, trudna przeszłość, od której Magdalena cały czas ucieka, zaczyna ją doganiać i niszczyć to, co zdołała osiągnąć. Dodatkowo obdarzenie zaufaniem nieodpowiedniej osoby rozpocznie ciąg wydarzeń, których nie da się zatrzymać, a które dramatycznie wpłyną na jej życie. Ostatecznie główna bohaterka stanie przed swoim największym wyborem – córka czy ucieczka?

Czas trwania: 1 godz. 41 min.
Reżyseria: Filip Gieldon
Scenariusz: Filip Gieldon
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska
Obsada: Magdalena Żak (Magdalena), Natalia Sikora (Julia), Anna Gajewska (Justyna)

Śmierć Zygielbojma

Londyn 1943. Młody brytyjski reporter szuka tematów, które pchnęłyby jego karierę do przodu. Pewnego majowego dnia trafia na sprawę samobójczej śmierci tajemniczego przybysza z Polski. Temat wydawałoby się jakich wiele, ale dziennikarz wiedziony przeczuciem postanawia przyjrzeć się losom zmarłego. Wkrótce okaże się, że trafił na historię tak dramatyczną i wstrząsającą, że cały świat powinien o niej usłyszeć. Zmarły nazywał się Szmul Zygielbojm. W okupowanej Polsce zostawił żonę i troje dzieci, by ruszyć z tajną misją najpierw do Nowego Jorku, a potem do Londynu. Miał donieść przywódcom zachodniego świata o ogromie zbrodni popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów. Starania Zygielbojma spotykały się z murem obojętności i niezrozumienia. Zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie sprawić, by ktokolwiek ruszył na pomoc jego mordowanym braciom, którzy w akcie ostatecznej desperacji chwycili za broń w warszawskim getcie. Załamany swą bezsilnością, postanowił więc poświęcić życie w nadziei, że taka ofiara nie pozostanie niezauważona. Teraz jego historia jest w rękach młodego dziennikarza, który spróbuje sprawić, by prawda wreszcie ujrzała światło dzienne.

Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Reżyseria: Ryszard Brylski
Scenariusz: Ryszard Brylski, Wojciech Lepianka
Gatunek: biograficzny, dramat
Produkcja: Polska
Obsada: Jack Roth (Adam), Wojciech Mecwaldowski (Szmul Zygielbojm), Karolina Gruszka (Ewa Zemler)

Inni ludzie

Historia ludzi uwikłanych w miłosny trójkąt w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu mediów społecznościowych. Ludzi miotających się w labiryncie bulwarów i zaułków pulsującego w rytmie rapu miasta Warszawy. Bohaterom w codzienności towarzyszy uważnie ich obserwujący narrator (Fabijański). Na pierwszy rzut oka Kamil (Beler) i Iwona (Bohosiewicz) nie mają ze sobą nic wspólnego. Iwona jest znudzoną i nieszczęśliwą żoną Maćka (Kalita), żyjącą w luksusie na kredyt. Kamil ma 32 lata, seksowną dziewczynę Anecię (Koleśnik), ale wciąż mieszka z matką (Kawka) na blokowisku, snując wizje kariery rapera i łapiąc przypadkowe fuchy. Relacja z Iwoną pozornie jest bez znaczenia, ale dzięki niej oboje zobaczą w innym świetle swoje życiowe wybory i ludzi.

Czas trwania: 1 godz. 46 min.
Reżyseria: Aleksandra Terpińska
Scenariusz: Aleksandra Terpińska
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska
Obsada: Jacek Beler (Kamil), Sonia Bohosiewicz (Iwona), Marek Kalita (Maciek), Magdalena Koleśnik (Aneta)

Karnety w cenie 60 zł (ulgowe) i 70 zł w sprzedaży od 7 marca.

Karnety na 3 wybrane filmy – 39 zł.

Bilety na wybrane filmy – 13-18 zł.