Niezwykłe, niecodzienne, wyjątkowe…

Zakończone Wykłady Data rozpoczęcia: 18.03 godz.: 19.00 Miejsce: Piwnica Muz

Zapraszamy na wykład z cyklu Niezwykłe, niecodzienne, wyjątkowe… Prof.dr hab Piotra Krasnego Zwyczajna czy nadzwyczajna? Rola historii sztuki w określaniu miejsca sztuki w życiu społecznym.

W tym sezonie problematyka poświęcona jest temu, co niecodzienne – uroczystym dniom, niezwykłym miejscom, nieprzeciętnym ludziom, osobliwym dziełom, unikalnym zjawiskom.

Przybliżone zostaną różnorodne sposoby świętowania, celebracji wyjątkowych w roku dni, szczególne miejsca, zarówno te, które uczyniła niezwykłymi przyroda, jak i człowiek, oraz wyjątkowe jednostki i grupy – ich nieszablonowe działania lub wyszukane wierzenia, wartości czy zachowania. Przyjrzymy się specyficznym, nietypowym fenomenom, oryginalnym, nietuzinkowym dziełom, wyjątkowemu pięknu albo nieprzeciętnej brzydocie – temu co niezwykłe, niecodzienne, wyjątkowe. Różnorodne konteksty ich występowania i funkcjonowania oraz znaczenia i sensy, jakie ze sobą niosą, będą niewątpliwie ciekawym impulsem do tegorocznych refleksji.

Prof. dr hab. Piotr Krasny – absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1994 uzyskał tytuł doktora, a w 2004 habilitował się. W latach 2008–2012 dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2011 roku otrzymał tytuł profesora belwederskiego. Od 2012 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma „Folia Historiae Artium” i przewodniczącym Rady Muzeum Narodowego w Krakowie. Interesuje się głównie dziejami sztuki nowożytnej na ziemiach polskich oraz sztuką środowiska lwowskiego w wiekach XVII–XIX.
Za pracę naukową uhonorowany został Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za Wyróżniającą się Rozprawę Doktorską (1995), Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej (2004), a także Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca za publikację Architektura cerkiewna na ziemiach ruskich Rzeczypospolitej 1594–1914 (maj 2004).

Ważniejsze publikacje książkowe: Visibilia signa ad pietatem excitantes. Teoria sztuki sakralnej pisarzy kościelnych epoki nowożytnej, Fabrica Ecclesiae Ruthenorum. Dzieje cerkwi w Szczebrzeszy­nie i jej rozbudowy w latach 1777–1789 w świetle kroniki ks. Jana Karola Lipowieckiego. Artykuły: Renesansowy kościół w Dobromilu i jego związki z architekturą mazowiecką oraz Przyczynek do biografii Jana de Witte.

Wstęp wolny.

Uwaga!

Liczba osób ograniczona. Zgłoszenia udziału w wykładach przyjmuje sekretariat MDK.