Odrestaurowane dzieła Wong Kar Wai

Zakończone Festiwale filmowe, Filmy Kina Świt Data rozpoczęcia: 05.05 Miejsce: Kino Świt

Wyjątkowa okazja, by podziwiać magię kina Wong Kar Waia na wielkim ekranie, w najlepszej jakościowo wersji.

Wong Kar Wai – poeta światła i czasu. Nikt tak pięknie nie opowiadał w kinie o niespełnionej miłości i tym szczególnym niepokoju, który nie pozwala bohaterom osiąść w jednym miejscu.

Niemal wszystkie filmy Wonga zyskiwały status kultowych natychmiast po swojej premierze. Reżyser jak nikt inny potrafi opowiadać o niespokojnym duchu lśniących neonami wielkich miast, o bohaterach mijających się w czasie i przestrzeni, o niepokornych buntownikach i pękniętych duszach. Spojrzenia i drobne gesty mówią w jego filmach więcej niż słowa. Jest mistrzem obrazu, każdy kadr zachwyca u niego kompozycją, kolorem i nasyceniem emocji. Ma niezwykły talent do komponowania ścieżek dźwiękowych – każda z nich to prawdziwy skarbiec utworów niszowych i bardzo popularnych, które w fabule zyskują nowe znaczenia i zostają w uszach na długo po seansie.

Estetyka filmów Wonga wywarła ogromny wpływ na światowe kino. Dziś na nowo hipnotyzuje pulsującym rytmem „Upadłych aniołów”, zmysłową atmosferą „Happy Together”, wyrafinowaną scenografią „Spragnionych miłości”. To filmy, które wchodzą głęboko pod skórę – i zachwycają tak samo przy pierwszym i przy dziesiątym seansie!

Chungking express

Dwie nowele. Policjant nr 223 nie ma szczęścia do kobiet, trwa w nadziei, że jego dziewczyna jednak od niego nie odeszła. Żeby temu zapobiec, przywiązuje dużą wagę do dat na konserwach, w ten sposób chce powstrzymać to, co nieuniknione. Poznaje jednak nową dziewczynę, która okazuje się być handlarzem narkotyków. Widać 223 nie ma szczęścia do kobiet. Druga nowela to historia innego policjanta, który także przychodzi do tego samego baru. Jest na tyle samotny, że nie zauważa dziewczyny pracującej w barze. Ta, zakochana w nim, wchodzi wskutek zbiegu okoliczności w posiadanie kluczy do jego mieszkania i przebywa w nim, kiedy policjanta nie ma, robiąc mu porządki oraz zmieniając wystrój. Kiedyś muszą na siebie wpaść.

Czas trwania: 1 godz. 37 min.
Reżyseria: Kar Wai Wong
Scenariusz: Kar Wai Wong
Gatunek: dramat, kryminał, romans
Produkcja: Hongkong
Obsada: Brigitte Lin (Kobieta w blond peruce), Tony Chiu-Wai Leung (Policjant 663), Faye Wong (Faye)

Upadłe anioły

Hongkong, rok 1995. Płatny zabójca Wong Chi-Ming od trzech lat przyjmuje zlecenia od swego agenta – kobiety. Spotykają się rzadko, ale jemu odpowiada fakt, że jego życie jest planowane przez kogoś innego. Zupełnie samotny, domyśla się, że jego agentka jest szaleńczo w nim zakochana i nieświadomy tego, że kradnie jego śmieci by szukać wskazówki dotyczącej jego charakteru i przyzwyczajeń. Były więzień He Zhiwu stale ucieka przed policją, ponieważ żyje z otwierania sklepów po ich zamknięciu przez właścicieli i zmuszania klientów do nabywania od niego towaru. Przestał mówić w wieku lat pięciu po zjedzeniu przeterminowanej puszki ananasów. Mieszka z ojcem, prowadzącym dom noclegowy.

Czas trwania: 1 godz. 36 min.
Reżyseria: Kar Wai Wong
Scenariusz: Kar Wai Wong
Gatunek: dramat, kryminał
Produkcja: Hongkong
Obsada: Leon Lai (Wong Chi-Ming), Michelle Reis (Agentka płatnego mordercy), Takeshi Kaneshiro (He Zhiwu)

Happy together

Dwaj młodzi kochankowie Ho i Lai w poszukiwaniu lepszego życia wyjeżdżają z Hongkongu do Argentyny. Wkrótce dochodzi między nimi do sprzeczki. Mężczyźni rozstają się. Lai zatrudnia się jako portier w tango barze w Buenos Aires. Odkłada pieniądze na samolot do domu. Do jego mieszkania przychodzi pobity jego były partner.
Czas trwania: 1 godz. 36 min.
Reżyseria: Kar Wai Wong
Scenariusz: Kar Wai Wong
Gatunek: dramat, komedia, romans
Produkcja: Hongkong, Japonia, Korea Południowa
Obsada: Leslie Cheung (Ho Po-wing), Tony Chiu-Wai Leung (Lai Yiu-fai), Chen Chang (Chang)

Spragnieni miłości

Hongkong 1962. Para głównych bohaterów wynajmuje mieszkanie w tej samej kamienicy. Oboje czują się osamotnieni, ponieważ ich współmałżonkowie są ciągle nieobecni. Zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu…
Spragnieni miłości to zmysłowa opowieść o niespełnionym uczuciu i pożądaniu, którego nie można zaspokoić. Reżyser ledwo sugeruje, że między bohaterami rodzi się namiętność. Film pełen jest subtelnych niedomówień, co zmusza widza, aby sam dopowiadał sobie historię. Nie ma tu dosłowności, są tylko przelotne spojrzenia, dotyk dłoni, niewypowiedziane pragnienia. Film rozgrywa się w półmrokach – na pogrążonych w deszczu ulicach, w zaciemnionych wnętrzach taksówek i ciasnych pokojach czynszowych kamienic. Przeważają welwetowe czernie i głębokie czerwienie. Kar-Wai ogranicza przestrzeń, filmując bohaterów w bliskich planach. Ruch kamery, która koncentruje się na twarzach aktorów jest minimalny. Dzięki temu tęsknota bohaterów za miłością staje się bardziej namacalna, a poczucie niespełnienia i smutku – jeszcze silniejsze. W Spragnionych miłości pobrzmiewa romantyczny fatalizm. Reżyser opowiada o niezrealizowanych marzeniach i zaprzepaszczonych szansach.

Czas trwania: 1 godz. 38 min.
Reżyseria: Kar Wai Wong
Scenariusz: Kar Wai Wong
Gatunek: melodramat
Produkcja: Francja, Hongkong
Obsada: Maggie Cheung (Pani Chan (z domu Su Li-Zhen)), Tony Chiu-Wai Leung (Chow Mo-Wan), Ping Lam Siu (Ah-Ping)

2046

Na kolejny film Wong Kar-waia świat czekał ponad 4 lata. Do ostatniej chwili przed premierą na festiwalu w Cannes, reżyser pracował w montażowni nad nakręconym materiałem. „2046” nie dostał na festiwalu żadnej nagrody, jednak w ankiecie krytyków filmowych z całego świata uznany został najlepszym z obrazów pokazywanych na konkursie. „2046” to skąpana w niezwykłym świetle, pełna zmysłowości i melancholii opowieść o ludziach którzy zakochują się i odkochują zawsze za wcześnie lub trochę za późno. Jak w każdym filmie Kar-waia najważniejsze są tu niuanse, niedopowiedzenia, gra gestów i spojrzeń, którymi bohaterowie komunikują swoje niespełnienie. Tytuł filmu odnosi się do numeru hotelowego pokoju, w którym spotykali się bohaterowie „Spragnionych miłości”, a także do niezwykłego pociągu, który kursuje między teraźniejszością, a przyszłością.

Czas trwania: 2 godz. 9 min.
Reżyseria: Kar Wai Wong
Scenariusz: Kar Wai Wong
Gatunek: melodramat, Sci-Fi
Produkcja: Chiny, Francja, Hongkong, Niemcy, Włochy
Obsada: Tony Chiu-Wai Leung (Chow Mo Wan), Ziyi Zhang (Bai Ling), Li Gong (Su Li-zhen)

Karnety w cenie 50 zł w sprzedaży od 1 kwietnia.
Karnety na 3 wybrane filmy 39 zł.
Bilety na wybrany film 13 zł. Dla posiadaczy karnetów DKF Puls bilety w cenie 4 zł.