Zapraszamy na wykład z cyklu Niezwykłe, niecodzienne, wyjątkowe… Sławomir Rumiak i Kanon Myokoin przybliżą temat Zen i japońska estetyka.
W tym sezonie problematyka poświęcona jest temu, co niecodzienne – uroczystym dniom, niezwykłym miejscom, nieprzeciętnym ludziom, osobliwym dziełom, unikalnym zjawiskom.
Przybliżone zostaną różnorodne sposoby świętowania, celebracji wyjątkowych w roku dni, szczególne miejsca, zarówno te, które uczyniła niezwykłymi przyroda, jak i człowiek, oraz wyjątkowe jednostki i grupy – ich nieszablonowe działania lub wyszukane wierzenia, wartości czy zachowania. Przyjrzymy się specyficznym, nietypowym fenomenom, oryginalnym, nietuzinkowym dziełom, wyjątkowemu pięknu albo nieprzeciętnej brzydocie – temu co niezwykłe, niecodzienne, wyjątkowe. Różnorodne konteksty ich występowania i funkcjonowania oraz znaczenia i sensy, jakie ze sobą niosą, będą niewątpliwie ciekawym impulsem do tegorocznych refleksji.
Japonia jest krajem, którego globalny wpływ kulturowy widoczny jest na wielu poziomach, od japońskiej tradycji po kulturę popularną – wiele zjawisk nieustannie przenika do kultury globalnej; karate, judo, sumo, origami, ikebana, bonsai czy współczesna manga lub pokemony – to tylko mała cząstka japońskich słów znanych na całym świecie. Ciągle jednak wiele zaskakujących tradycji i umiejętności Japończyków pozostaje do odkrycia.
Sławomir Rumiak
Artysta, fotograf. Od lat związany z Japonią, gdzie realizował projekty artystyczne, wystawiał i współpracował z tamtejszymi
artystami. Kuratorował też wystawy japońskich artystów w Polsce (m.in. „Simon Yotsuya i przyjaciele”, Muzeum Śląskie/CSW Kronika w Bytomiu oraz Kishin Shinoyama „Atokata”, BWA Katowice) Wykładał na uczelniach w Japonii i Holandii, na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz w Muzeum Sztuki Techniki Japońskiej Manggha.
Kanon Myokoin
Artystka, projektantka graficzna z Tokio. Zajmuje się też fotografią i projektowaniem form użytkowych.
Wstęp wolny.