Sundown

Zakończone Filmy Kina Świt Miejsce: Kino Świt

Opowieść o mężczyźnie swobodnie dryfującym po Acapulco. Jedyną decyzją, jaką podejmuje, jest oddzielenie się od rodziny, do czego ma prawo – powiedział Michel Franco.


„Miejsce, gdzie nakręciliśmy „Sundown” jest tak samo istotne jak podróż, którą odbywa bohater filmu. Nie mogłem rozdzielić tych dwóch kwestii” – podkreślił meksykański reżyser podczas konferencji prasowej poprzedzającej światową premierę obrazu. Jako dziecko, a później nastoletni chłopiec odwiedzał Acapulco co najmniej kilka razy w roku. Dzisiaj to miasto, zamienione w epicentrum przemocy, wydaje mu się coraz bardziej odległe i szokujące. Równie obco czują się tu bohaterowie jego filmu. Pochodzące z Londynu zamożne rodzeństwo Alice (w tej roli Charlotte Gainsboug) i Neil (stały współpracownik i przyjaciel Franco Tim Roth) przyjeżdżają do Acapulco na wakacje. Beztroskie chwile w hotelowym SPA niespodziewanie przerywa wiadomość o śmierci ich matki. Rodzina natychmiast jedzie na lotnisko, jednak na miejscu okazuje się, że Neil zapomniał paszportu i nie może lecieć razem z Alice. Mężczyzna wraca do hotelu, ale nawet nie próbuje szukać dokumentu. Tłumaczy przez telefon załamanej siostrze, że prawdopodobnie go zgubił i nie zdąży wyrobić nowego przed pogrzebem. W końcu w ogóle przestaje odbierać połączenia. Pogrążony w kryzysie egzystencjalnym, spędza czas siedząc nad oceanem i rozmyślając. Stopniowo zaczyna nawiązywać kontakty z mieszkańcami miasta. Pewnego dnia jest świadkiem strzelaniny na plaży, ale nawet ta sytuacja nie sprawia, że rezerwuje lot powrotny. Kiedy po pogrzebie matki siostra Neila wraca do Acapulco i urządza mu awanturę, dochodzi do tragedii.

Czas trwania: 1 godz. 23 min.
Reżyseria: Michel Franco
Scenariusz: Michel Franco
Gatunek: dramat
Produkcja: Meksyk, Francja, Szwecja
Obsada: Tim Roth (Neil Bennett), Charlotte Gainsbourg (Alice Bennett), Samuel Bottomley (Colin Bennett), Albertine Kotting (McMillan)