58. Ogólnopolskie Seminarium Filmowe, jubileusze

Zakończone Filmy Kina Świt Data rozpoczęcia: 11.11 Miejsce: Kino Świt

Zapraszamy na 58. Ogólnopolskie Seminarium Filmowe Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.
Tym razem spotkamy się, by świętować rocznice: 50-lecie naszej Nagrody Don Kichot, 50. rocznicę powstania Zespołów Filmowych Silesia i X, a także 40-lecie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Puls.

Wydarzenie odbędzie się dzieki finansowemu wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Program:

Projekcje:

Dla posiadaczy karnetów DKF Puls wstęp wolny, bilety 13 zł.


Klincz

Dwudziestoparoletni chłopak z prowincjonalnego miasteczka, Jerzy Olejniczak, zakłada ze starym pięściarzem – zwanym Pałką – klub sportowy. Przypadek sprawia, że odnosi zwycięstwo na ringu. Zaczyna trenować, kroczy od sukcesu do sukcesu. Staje się jednak obiektem machinacji nieuczciwych działaczy sportowych. Nie poddaje się, walczy samotnie i w końcu odnosi cenne zwycięstwo. Radość mąci mu jednak świadomość drogi, jaką musiał przejść, drogi niewolnej od kompromisów, ustępstw, upokorzeń. (za www.filmpolski.pl)

Czas trwania: 1 godz. 37 min.
Reżyseria: Piotr Andrejew
Scenariusz: Filip Bajron, Piotr Andrejew
Gatunek: obyczajowy
Produkcja: Polska
Obsada: Tomasz Lengren (Jerzy „Olej” Olejniczak), Bolesław Smela (Tadeusz „Pałka” Pałczyński), Janusz Sykutera (Prezes Szpakowski)

Chleb i sól

Tymek – młody pianista, student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego – wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami, a pracownikami arabskiego pochodzenia. Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach. Film zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami i zagrany przez naturszczyków.

Czas trwania: 1 godz. 40 min.
Reżyseria: Damian Kocur
Scenariusz: Damian Kocur
Gatunek: dramat
Obsada: Tymoteusz Bies (Tymoteusz), Jacek Bies (Jacek), Bartosz Olewiński, Nikola Raczko

Przytul mnie. Poszukiwacze miodu

Ulewa zniszczyła wszystkie słoiki pysznego miodku. Nic nie uchowało się także w pszczelich kryjówkach. Mały Miś pragnie wyruszyć do Złotej Krainy w poszukiwaniu niezastąpionego składnika urodzinowego tortu. Niezawodnym kompanem wycieczki okaże się Tata Miś, który początkowo niechętnie zgadza się na wspólną wyprawę przez las. Czy podczas niezwykłej przygody Mały Miś zdoła wykazać się odwagą i samodzielnością? Podróż w nieznane to przecież wielka frajda! Wszystko, żeby uratować urodzinowy tort.

Czas trwania: 1 godz. 10 min.
Reżyseria: Anna Błaszczyk
Scenariusz: Emilia Nędzi, Aleksandra Świerk
Gatunek: animacja
Produkcja: Polska, Chiny

Na wylot

Psychologiczna rekonstrukcja zbrodni popełnionej w latach trzydziestych przez zagubione w ówczesnej rzeczywistości społecznej małżeństwo. Maliszowie poznali się w pijackiej melinie. On nie może znaleźć żadnej pracy. Nędza i poniżenie doprowadza ich do zbrodni. Mordują troje ludzi, starych i bezbronnych. Stają przed sądem otoczeni powszechną nienawiścią. Napiętnowani starają się jednak walczyć o życie nie swoje, lecz on jej, a ona jego. Film został przyjęty z ogromnym entuzjazmem zarówno przez krytyków, jak i widownie. Dostał wiele nagród na prestiżowych festiwalach polskich i zagranicznych.

Czas trwania: 1 godz.10 min.
Reżyseria: Grzegorz Królikiewicz
Scenariusz: Grzegorz Królikiewicz
Gatunek: dramat obyczajowy, psychologiczny
Produkcja: Polska
Obsada: Franciszek Trzeciak (Jan Malisz), Anna Nieborowska (Maria Maliszowa), Lucyna Winnicka (Właścicielka zakładu fotograficznego), Jerzy Stuhr (Brat Malisza),
Ewa Zdzieszyńska (Ewa, uczestniczka libacji)

Wielka majówka

Kilkunastoletni Rysiek ucieka z zakładu opiekuńczego, włamuje się do willi i kradnie milion złotych. Zaprzyjaźnia się z Julkiem, hochsztaplerem, z którym wiodą beztroskie życie pełne wrażeń. Kupują nowe ubrania, samochód, wynajmują apartament w hotelu „Victoria”. Rysiek zakochuje się w Agnieszce.

Czas trwania: 1 godz. 26 min.
Reżyseria: Krzysztof Rogulski
Sceniariusz: Krzysztof Rogulski, Marek Rymuszko
Gatunek: komedia, przygodowy, muzyczny
Produkcja: Polska
Obsada: Ryszard Kotys (Ojciec Ryśka), Ewa Wiśniewska (Matka Agnieszki), Wiesław Michnikowski (Czajkowski, właściciel zakładu naprawy maszyn biurowych), Grażyna Szapołowska (Panienka w „Victorii)

Dziecinne pytania

Młody architekt trafia do więzienia, gdzie wspomina swoje życie.

Czas trwania: 1 godz. 37 min.
Reżyseria: Janusz Zaorski
Scenariusz: Tomasz Zygadło
Gatunek: obyczajowy
Produkcja: Polska
Obsada: Andrzej Seweryn (Bogdan), Gustaw Holoubek (Profesor), Adam Ferency (Miś), Zbigniew Zapasiewicz (Więzień)

Zdjęcia próbne

Licealistka Anka jest zbuntowaną nastolatką, pragnącą wyrwać się z prowincjonalnego miasteczka. Dziewczyna wysyła swoje zdjęcie do wytwórni kompletującej obsadę do nowego filmu. W oczekiwaniu na odpowiedź wyjeżdża z chłopakiem na weekend. Niestety, wspólny wyjazd okazuje się wielkim nieporozumieniem. Po powrocie do domu Anka otrzymuje telegram z zaproszeniem na zdjęcia próbne. W wytwórni dziewczyna poznaje Pawła, który podobnie jak ona, jest przygnębiony i rozczarowany życiem…

Czas trwania: 1 godz. 39 min.
Reżyseria: Paweł Kędzierski, Agnieszka Holland
Scenariusz: Agnieszka Holland, Jerzy Domaradzki
Gatunek: obyczajowy, psychologiczny
Produkcja: Polska
Obsada: Janusz Głowacki (Mężczyzna w barze), Andrzej Chrzanowski (Daria Trafankowska), Daria Trafankowska (Anka Karaszkiewicz), Andrzej Pieczyński (Paweł Burski)

Perła w koronie

Śląsk, 1934 rok. Młody górnik Jaś, ojciec dwóch małych chłopców, dowiaduje się, że kopalnia, w której pracuje, ma zostać zalana. Wraz z innymi przyłącza się więc do strajku, lecz niemiecka dyrekcja kopalni nie chce iść na żadne ustępstwa. Wkrótce górnicy ogłaszają strajk głodowy, a przed bramą kopalni dochodzi do demonstracji ich rodzin. Przewodzi jej Erwin, dawny śląski powstaniec.

Czas trwania: 1 godz. 51 min.
Reżyseria: Kazimierz Kutz
Scenariusz: Kazimierz Kutz
Gatunek: dramat obyczajowy
Produkcja: Polska
Obsada: Olgierd Łukaszewicz (Jaś), Łucja Kowolik (Wichta, żona Jasia), Franciszek Pieczka (Hubert Siersza), Jan Englert (Erwin Maliniok)