Od zarania aż po kres

Zakończone Wykłady Data rozpoczęcia: 28.10 godz.: 19.00 Miejsce: Piwnica Muz

Zapraszamy na wykład z cyklu Od zarania aż po kres. O etapach ludzkiego życia. Prof. ATH dr hab. Monika Miczka-Pajestka przybliży temat Człowiek jako „początek czegoś nowego” w koncepcji Hannah Arendt.

W tym sezonie problematyka zostanie poświęcona różnym etapom ludzkiego życia – od jego zaistnienia, poprzez dzieciństwo, młodość i dorosłość, aż do wieku podeszłego i końca egzystencji. Ich biologiczna i psychospołeczna oraz kulturowa specyfika będzie przedmiotem naszego namysłu w kolejnym cyklu spotkań w Piwnicy Muz.

Przybliżone zostaną sposoby celebracji wyjątkowych momentów, jakimi są narodziny, zaślubiny czy śmierć, charakterystyka istotnych z perspektywy naszego życia okresów, jak dzieciństwo, młodość, dorosłość i starość, a także ewolucja pewnych koncepcji i zjawisk, w tym dotyczących początków jednostkowego istnienia, rozwoju czy miłości. Zagadnieniom tym, jak co roku, przyjrzymy się w kontekście naszej oraz innych kultur, a do refleksji zaprosimy reprezentantów różnorodnych dziedzin nauki, jak filozofia, kulturoznawstwo, językoznawstwo, historia, psychologia czy pedagogika.

prof. ATH dr hab. Monika Miczka-Pajestka
Ukończyła studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w zakresie kulturoznawstwa ze specjalizacją teatrologiczną, a także studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w zakresie filozofii. Na tym samym Wydziale Nauk Społecznych ukończyła studia doktoranckie z filozofii i habilitowała się. Profesor w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Zajmuje się problematyką ponowoczesnych przemian, postmodernistycznego sposobu myślenia, kwestiami podmiotu i podmiotowości, a także wielokulturowości i interkulturowości. Interesuje się również zagadnieniami odbioru i odbiorcy, najnowszymi nurtami w teatrze różnych kultur oraz problematyką rozumienia innych kultur.

Wstęp wolny.