Książka

Po dłuższej przerwie Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic wydało nową książkę: Stanisław Noworyta Dziennik dra Rudolfa Lubicha niemieckiego bielszczanina-lekarza z lat 1939 – 1941

Nigdy wcześniej Towarzystwo, w swej ponda 60-letniej działalności, nie wydało takiej pozycji.  Skupiało się na wydawaniu książek związanych z dziejami gminy Czechowice-Dziedzice i jej mieszkańców. Tym razem postanowiliśmy wydać bardzo nietypową książkę-pamiętnik, napisaną przez Niemca i zarazem okupanta. Cytując Jacka Trzeciaka, bielskiego historyka : „Historia jest dziś głodna źródeł, a nie komentarzy, bo tych wszędzie pełno… Mamy szansę dowiedzieć się więcej o tym, jak było w czasie II Wojny Światowej w Bielsku i Białej wcielonych do Rzeszy. Było trochę inaczej niż na większości ziem Rzeczpospolitej zajętych przez Niemców… Kontakt ze źródłem daje każdemu styczność z żywą historią, wyrabia krytycyzm, rozwija zdolność analizy…”. Myślę, że jest to wystarczająca rekomendacja, aby poznać ten niezwykły pamiętnik.

Książka dostępna w czechowickiej Księgarni na Lesisku, w bielskim „Klimczoku” i w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, w cenie 28,00 zł/egz.

Nakład 300 egzemplarzy.