20. Festiwal Dobrych Filmów

Zakończone Festiwale filmowe, Filmy Kina Świt Data rozpoczęcia: 20.01 Miejsce: Kino Świt

Zapraszamy do kina Świt na 20. Festiwal Dobrych Filmów. W ciągu czterech dni proponujemy pięć wybitnych obrazów spoza repertuaru.

Podejrzana

Myląca tropy, pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść o przyciąganiu się przeciwności oraz miłości, która potrafi pokrzyżować wszelkie plany i szyki. Bohaterem thrillera jest policjant, który rozwiązując sprawę pewnej śmierci, zakochuje się głównej podejrzanej – wdowie po zmarłym.

Czas trwania: 2 godz. 18 min.
Reżyseria: Chan-wook Park
Scenariusz: Chan-wook Park, Seo-kyeong Jeong
Gatunek: kryminał
Produkcja: Korea Południowa
Obsada: Hae-il Park (Hae-joon), Wei Tang (Seo-rae), Jung-hyun Lee (Jeong-an), Kyeong-pyo Ko (Soo-wan)

Bezmiar

Rzym, lata siedemdziesiąte XX wieku, czasy ważnych zmian społecznych i kulturalnych, pełne blasku i splendoru. Młoda rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do jednego z nowo wybudowanych bloków mieszkalnych. Przeprowadzka ma wymiar słodko-gorzki. Chociaż rozpościerający się z najwyższego piętra widok na Rzym jest olśniewający, członkowie rodziny nie są sobie tak bliscy jak kiedyś. Clara i Felice nie są już zakochani, ale nie potrafią się rozstać. Dla Clary jej wyjątkowa relacja z trójką dzieci staje się ucieczką przed samotnością. Najstarsza córka, Adriana (11) korzysta z tego, że nikt w sąsiedztwie jej nie zna i zaczyna udawać przed innymi dziećmi, że jest chłopcem. Prowadzi to do rodzinę do krytycznego punktu.

Czas trwania: 1 godz. 37 min.
Reżyseria: Emanuele Crialese
Scenariusz: Emanuele Crialese, Francesca Manieri
Gatunek: dramat
Produkcja: Włochy, Francja
Obsada: Penélope Cruz (Clara), Elena Arvigo (Patrizia), Rita De Donato (Marina)

Chora na siebie

Na pierwszy rzut oka Signe i Thomas wydają się być idealną parą. Młodzi, inteligentni, z szerokimi horyzontami oraz niebanalnym gustem. Pozory jednak mylą, bo ich relacja, zamiast wzajemnego wsparcia, oparta jest w dużej mierze na niezdrowej rywalizacji, a kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie to, które z nich ma większe ego. Kiedy mężczyzna, będący aspirującym artystą, odnosi niespodziewany sukces, równowaga w związku zostaje zachwiana. Signe nie może pogodzić się z faktem, że światła reflektorów skupione są teraz wyłącznie na jej partnerze. Zdesperowana, celowo nadużywa niebezpiecznych farmaceutyków, co błyskawicznie odbija się nie tylko na jej zdrowiu, ale i wyglądzie. Czym jednak jest odrobina cierpienia w porównaniu ze współczuciem oraz uwagą, które znowu może w pełni na sobie skupiać?

Czas trwania: 1 godz. 35 min.
Reżyseria: Kristoffer Borgli
Scenariusz: Kristoffer Borgli
Gatunek: czarna komedia
Produkcja: Norwegia, Szwecja
Obsada: Kristine Kujath Thorp (Signe), Eirik Sæther (Thomas), Fanny Vaager (Marte)

Holy Spider

Ali Abbasi, który w „Granicy” szokował swobodnym podejściem do życia seksualnego trolli, tym razem zabiera się za jak najbardziej poważny temat: opowiada historię seryjnego mordercy, który w 2000 roku zabijał w Iranie pracownice seksualne. Zabójca twierdził przy tym, że chciał tylko „oczyścić” ulice ze zła.

Czas trwania: 1 godz. 56 min.
Reżyseria: Ali Abbasi
Scenariusz: Ali Abbasi, Afshin Kamran Bahrami
Gatunek: thriller
Produkcja: Dania, Niemcy, Szwecja, Francja
Obsada: Mehdi Bajestani (Saeed), Zar Amir-Ebrahimi (Rahimi), Arash Ashtiani (Sharifi)

Nitram

Hipnotyczny thriller psychologiczny z fenomenalną rolą nagrodzonego w Cannes Caleba Landry’ego Jonesa. Film inspirowany życiem Martina Bryanta, sprawcy największej masowej strzelaniny w historii Australii w 1996 roku. Nitram to pogłębiona próba zrozumienia, co sprawiło, że przeciętny, nieco oderwany od rzeczywistości chłopak wkroczył na ścieżkę zbrodni. Justin Kurzel (Snowtown, Prawdziwa historia gangu Kelly’ego, Makbet) po raz kolejny udowadnia, że rodzinne problemy, emocjonalne deficyty i dorastanie w samotności to wybuchowa mieszanka. Precyzyjnie wyreżyserowane kino, które zamiast szokować brutalnymi scenami, budzi instynktowny niepokój.

Czas trwania: 1 godz. 50 min.
Reżyseria: Justin Kurzel
Scenariusz: Shaun Grant
Gatunek: thriller
Produkcja: Australia
Obsada: Caleb Landry Jones (Nitram), Judy Davis (Mama), Anthony LaPaglia (Tata), Essie Davis (Helen)

Karnety w cenie 50 zł (ulgowe), 60 zł (normalne) w sprzedaży od 2 stycznia.
Karnet na 3 filmy 45 zł.
Bilety w cenie 15-20 zł.