Zapraszamy na wykład z cyklu Od zarania aż po kres. O etapach ludzkiego życia. Dr Edelgarda M. Foltyn i dr Eugeniusz Foltyn przybliżą temat Dzieci w szkole ludowej pogranicza śląsko-małopolskiego w XIX i na początku XX wieku (na przykładzie wybranych kronik szkolnych).
W tym sezonie problematyka zostanie poświęcona różnym etapom ludzkiego życia – od jego zaistnienia, poprzez dzieciństwo, młodość i dorosłość, aż do wieku podeszłego i końca egzystencji. Ich biologiczna i psychospołeczna oraz kulturowa specyfika będzie przedmiotem naszego namysłu w kolejnym cyklu spotkań w Piwnicy Muz.
Przybliżone zostaną sposoby celebracji wyjątkowych momentów, jakimi są narodziny, zaślubiny czy śmierć, charakterystyka istotnych z perspektywy naszego życia okresów, jak dzieciństwo, młodość, dorosłość i starość, a także ewolucja pewnych koncepcji i zjawisk, w tym dotyczących początków jednostkowego istnienia, rozwoju czy miłości. Zagadnieniom tym, jak co roku, przyjrzymy się w kontekście naszej oraz innych kultur, a do refleksji zaprosimy reprezentantów różnorodnych dziedzin nauki, jak filozofia, kulturoznawstwo, językoznawstwo, historia, psychologia czy pedagogika.
Dr Edelgarda M. Foltyn i dr Eugeniusz Foltyn – absolwenci Uniwersytetu Wrocławskiego. W przeszłości pracownicy Instytutu Historii i Katedry Etnologii Uniwersytetu Śląskiego oraz Katedry Historii Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Autorzy lub współautorzy około 200 publikacji w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych (m.in. amerykańskich, brytyjskich, francuskich, niemieckich, belgijskich) oraz książek, m.in. Podstawy gospodarcze wczesnośredniowiecznej społeczności plemiennej na Górnym Śląsku, Obróbka kamienia w kulturach z ostrzami liściowatymi w dorzeczu górnej i środkowej Odry i Wisły, Archeologia regionu cieszyńskiego, Ziemie Górnego Śląska od epoki kamienia do wczesnego średniowiecza. Uczestnicy programu UNESCO International Geological Collaboration Project – nr 442. Prowadzili lub brali udział w badaniach archeologicznych na terenie Polski, Niemiec, Słowacji i Republiki Czeskiej. Zajmują się problematyką epoki kamienia i wczesnego średniowiecza ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu klasyfikacji kulturowej, osadnictwa, wierzeń, relacji człowiek – środowisko, gospodarki, budownictwa obronnego, petroarcheologii. E. M. Foltyn była, do rozwiązania organizacji, vice-prezesem Sekcji Archeologicznej Oddziału Bielsko-Biała Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego. Za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.
Wstęp wolny.