30. Tydzień Filmu Polskiego. Filmowe Polonica

Zakończone Festiwale filmowe, Filmy Kina Świt Data rozpoczęcia: 10.03 Miejsce: Kino Świt

Zapraszamy na przegląd filmowy poświęcony rodzimej kinematografii oraz polskim twórcom filmowym pracującym za granicą (aktorom, kompozytorom, reżyserom).

Filip

Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta z uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart…

Czas trwania: 2 godz. 5 min.
Reżyseria: Michał Kwieciński
Scenariusz: Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz
Gatunek:dramat, wojenny
Produkcja:Polska
Obsada: Eryk Kulm jr (Filip), Victor Meutelet (Pierre), Caroline Hartig (Lisa), Zoe Straub (Blanka)

Io

Oglądany z perspektywy zwierzęcia, świat wydaje się tajemniczą zagadką. IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności.

Czas trwania: 1 godz. 26 min.
Reżyseria: Jerzy Skolimowski
Scenariusz: Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska, Włochy
Obsada: Sandra Drzymalska (Kasandra), Isabelle Huppert (Księżna), Lorenzo Zurzolo (Vito), Mateusz Kościukiewicz (Mateo)

Słoń

Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid przyjeżdża na pogrzeb. Bartek fascynuje się Dawidem i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest już gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność.

Czas trwania: 1 godz. 28 min.
Reżyseria: Kamil Krawczycki
Scenariusz: Kamil Krawczycki
Gatunek: melodramat
Produkcja: Polska
Obsada: Jan Hrynkiewicz (Bartek), Paweł Tomaszewski (Dawid), Ewa Skibińska (Matka), Ewa Kolasińska (Danuta)

Fabelmanowie

Steven Spielberg wraca do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i poczatkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych.

Czas trwania: 2 godz. 31 min.
Reżyseria: Steven Spielberg
Scenariusz: Tony Kushner, Steven Spielberg
Gatunek: dramat
Produkcja: USA
Obsada: Michelle Williams (Mitzi Fabelman), Paul Dano (Burt Fabelman), Seth Rogen (Bennie Loewy), Gabriel LaBelle (Sammy Fabelman)

Tata

Lubos wciela się w postać Michała – kierowcy TIRa i ojca samotnie wychowującego córkę Miśkę. Długie godziny za kółkiem, samotność i ciągłe życie w drodze to dla niego codzienność. Najważniejsze, żeby dotrzeć z towarem na czas. Kiedy jest w trasie, córką opiekuje się jego ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka Lena i Miśka są nierozłączne. Gdy niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą. Przymusowa podróż z dziećmi sprawi, że w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i odkryje, co w jego życiu jest tak naprawdę najważniejsze.

Czas trwania: 1 godz. 55 min.
Reżyseria: Anna Maliszewska
Scenariusz: Anna Maliszewska, Przemysław Chruścielewski
Gatunek: dramat
Produkcja: Ukraina, Polska
Obsada: Eryk Lubos (Michał), Polina Gromova (Lena), Klaudia Kurak (Miśka), Sonia Roszczuk (Dziewczyna na randce)

Chleb i sól

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

Czas trwania 1 godz. 40 min.
Reżyseria: Damian Kocur
Scenariusz: Damian Kocur
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska
Obsada: Tymoteusz Bies (Tymoteusz), Jacek Bies (Jacek), Dawid Piejko, Nikola Raczk

Braty

Bohater filmu, Filip, ma siedemnaście lat, stoi u progu dorosłości, ale to jeszcze dzieciak, który kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego brata, który jest dla niego mentorem, a teraz wprowadza go w dorosłość. Bracia kilka miesięcy wcześniej stracili matkę i od tego momentu nic już nie jest takie samo. Ojciec, niegdyś świetny tata i mąż, to teraz ćpun, który pogrążony w żałobie zamyka się w swoim pokoju i dzięki narkotykom jest w stanie zapomnieć o cierpieniu. Filip wierzy, że kiedyś silne więzy rodzinne wrócą i będzie pięknie jak dawniej. Ale czasu nie się cofnąć. Życie intensywnie pcha do przodu.

Czas trwania: 1 godz. 22 min.
Reżyseria: Marcin Filipowicz
Scenariusz: Łukasz M. Maciejewski
Gatunek: dramat obyczajowy
Produkcja: Polska
Obsada: Hubert Miłkowski (Filip), Sebastian Dela (Bartek), Marta Stalmierska (Klaudia), Cezary Łukaszewicz (Ojciec)

TFP: Najlepsze Krótkie Metraże 2022

Jezioro Słone

Główna bohaterka tej historii – Helena miała w życiu tylko jednego kochanka, swojego męża. Zapewniał on jej erotyczne spełnienie, finansowe bezpieczeństwo. Mają troje dorosłych dzieci. Kiedy na jaw wychodzi, że mężczyzna ją oszukuje, a na horyzoncie pojawia się kariera w modelingu, Helena po raz pierwszy w życiu przejmuje kontrolę nad swoim życiem. Wszystko, co się dzieje, jest dla niej nowe, nieznane i ekscytujące. Chce go zdradzić? Chce się wyrwać spod jego dominacji? A może pragnie posmakować innego mężczyzny, tak jak inni chcą spróbować narkotyków? Najważniejsze dla niej jest pozostanie wierną samej sobie.

Czas trwania: 1 godz. 47 min.
Reżyseria: Katarzyna Rosłaniec
Scenariusz: Katarzyna Rosłaniec
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Polska, Szwecja
Obsada: Katarzyna Butowtt (Helena), Krzysztof Stelmaszyk (Paweł), Dorota Kolak (Ula)

Karnety w cenie 60 zł (ulgowe) i 70 zł w sprzedaży od 1 marca.
Karnety na 3 wybrane filmy – 45 zł.
Bilety na wybrane filmy – 15-20 zł.