DKF Puls

Przed nami! Filmy Kina Świt Data rozpoczęcia: 30.03 godz.: 20.00 Miejsce: Kino Świt

Dyskusyjny Klub Filmowy Puls zaprasza na czwartkowe projekcje spoza repertuaru, wybrane specjalnie dla Państwa spośród propozycji z „najwyższej półki”.

Propozycje marcowe:

Aftersun

Oto młody ojciec Calum i jego córka Sophie spędzają wakacje w tureckim kurorcie. Dziewczynka mieszka z matką i taki wyjazd jest dla niej rzadką okazją do pobycia z ojcem, nawiązania naderwanej linii porozumienia. Na co dzień Calum i Sophie się nie widują, tutaj zaś są ze sobą dzień w dzień, minuta w minutę: na plaży, na basenie, na wycieczce krajoznawczej, na wieczornym karaoke, w pokoju hotelowym. Ich bliskość jest wręcz namacalna, wymuszona przez kolejne wakacyjne aktywności: smarowanie kremem, nurkowanie, kąpiel błotną. Będąc razem, Calum i Sophie pozostają jednak osobno. Wells opowiada o niewidzialnych granicach porozumienia, o tym, co pozostaje między słowami i czym nie sposób się podzielić, nawet z najbliższymi.

Od pierwszych minut „Aftersun” uderza nas melancholijny, przygaszony ton narracji, nijak nie korespondujący z wczasowymi okolicznościami. Reżyserka pokazuje, że gdziekolwiek by się wyjechało, zabiera się tam siebie. Turecki kurort jest więc tyleż odskocznią od rzeczywistości, co czymś na kształt komory pogłosowej: klatką, w której bohaterowie zostali zamknięci ze swoimi demonami. Razem z Sophie mimochodem rejestrujemy wiszące w niedopowiedzeniu symptomy cichej udręki jej ojca: ręka skręcona nie wiadomo jak, siniak nabity nie wiadomo kiedy, rzucane półsłówkiem uwagi o zarobkowych i zawodowych wybojach. Blisko stąd do takich filmów jak „Lato 1993” Carli Simón czy „Od czwartku do niedzieli” Domingi Sotomayor, które pokazywały oczami dziecka świat, nad jakim krąży widmo rozpadu.

Czas trwania: 1 godz. 38 min.
Reżyseria: Charlotte Wells
Scenariusz: Charlotte Wells
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Wielka Brytania, USA
Obsada: Paul Mescal (Calum), Frankie Corio (Sophie), Celia Rowlson-Hall (Dorosła Sophie), Sally Messham (Belinda)

Noc 12 października

Prędzej czy później każdy policyjny śledczy trafia na sprawę, której nie potrafi rozwikłać i staje się ona dla niego rodzajem niezdrowej obsesji. Dla Yohana, świeżo upieczonego szefa wydziału kryminalnego w Grenoble, może nią okazać się tajemnicze morderstwo młodej dziewczyny imieniem Clara, do jakiego właśnie doszło na terenie będącym pod jego jurysdykcją. Ślady na miejscu zbrodni niewiele mówią zarówno o potencjalnym napastniku, jak i jego motywie. Rozpoczynają się rutynowe policyjne czynności, będące wstępem do dalszego, skomplikowanego śledztwa. Wraz z nowymi podejrzanymi, których przesłuchuje Yohan, obraz sprawy jedynie się zaciemnia, budząc w policjancie kolejne wątpliwości. Zwłaszcza że mężczyzna ma coraz większy problem z zachowaniem odpowiedniego dystansu do podjętego śledztwa. Bezradność miesza się z frustracją, gdy pomimo wytężonej pracy wciąż jedyną pewną informacją pozostaje fakt, że do tragicznego zdarzenia doszło w nocy 12 października.

Czas trwania: 1 godz. 55 min.
Reżyseria: Dominik Moll
Scenariusz: Dominik Moll, Gilles Marchand
Gatunek: dramat, kryminał
Produkcja: Francja, Belgia
Obsada: Bastien Bouillon (Kapitan Yohan Vivès), Bouli Lanners (Marceau), Théo Cholbi (Willy), Johann Dionnet (Fred)

Jezioro Słone

Główna bohaterka tej historii – Helena miała w życiu tylko jednego kochanka, swojego męża. Zapewniał on jej erotyczne spełnienie, finansowe bezpieczeństwo. Mają troje dorosłych dzieci. Kiedy na jaw wychodzi, że mężczyzna ją oszukuje, a na horyzoncie pojawia się kariera w modelingu, Helena po raz pierwszy w życiu przejmuje kontrolę nad swoim życiem. Wszystko, co się dzieje, jest dla niej nowe, nieznane i ekscytujące. Chce go zdradzić? Chce się wyrwać spod jego dominacji? A może pragnie posmakować innego mężczyzny, tak jak inni chcą spróbować narkotyków? Najważniejsze dla niej jest pozostanie wierną samej sobie.

Czas trwania: 1 godz. 47 min.
Reżyseria: Katarzyna Rosłaniec
Scenariusz: Katarzyna Rosłaniec
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Polska, Szwecja
Obsada: Katarzyna Butowtt (Helena), Krzysztof Stelmaszyk (Paweł), Dorota Kolak (Ula)

I Love My Dad

Gdy Franklin zrywa wszelkie kontakty z ojcem, zdesperowany starszy z mężczyzn nie może się z tym pogodzić. Posunie się do fortelu, by być na bieżąco z tym, co dzieje się w życiu wrażliwego, nieco samotnego chłopaka. Z pomocą nieoczekiwanie przyjdzie mu technologia. Nie widząc innej możliwości, Chuck wymyśla fałszywe konto w mediach społecznościowych, by mieć swojego syna na oku. Podszywa się pod atrakcyjną kelnerkę i nawiązuje z chłopakiem nić porozumienia. Sytuacja jednak komplikuje się z chwilą, gdy zauroczony dziewczyną Franklin za wszelką cenę będzie chciał się spotkać. To moment, w którym do starszego z bohaterów zaczyna dochodzić, że mając dobre intencje i chcąc jedynie pomóc, mógł tak naprawdę zaszkodzić.

Czas trwania: 1 odz. 36 min.
Reżyseria: James Morosini
Scenariusz: James Morosini
Gatunek: dramat, komedia, romans
Produkcja: USA
Obsada: Patton Oswalt (Chuck), James Morosini (Franklin), Claudia Sulewski (Becca), Amy Landecker (Diane)

Pociąg

Jerzy i Marta przypadkowo spotykają się w pociągu. Z powodu braku wolnych miejsc zostają zmuszeni do odbycia podróży w jednym przedziale, choć każde wolałoby tą podróż spędzić w samotności. Pomiędzy parą stopniowo nawiązuje się przyjazny kontakt. Szorstkie i niekonwencjonalne zachowanie Marty fascynuje Jerzego, który obserwując ją zapomina o swoich kłopotach…

Czas trwania: 1 godz. 33 min.
Reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
Scenariusz: Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Lutowski
Gatunek: dramat, psychologiczny
Produkcja: Polska
Obsada: Lucyna Winnicka (Marta), Leon Niemczyk (Jerzy), Zbigniew Cybulski (Staszek), Teresa Szmigielówna (Żona adwokata)

Karnet 50 zł.
Karnet styczeń-marzec upoważnia do zakupu biletów w cenie 5 zł.
Bilet na wybrany film 15 zł.