Wycieczka

Zakończone Wyjazdy Data rozpoczęcia: 13.05

Zapraszamy do wspólnego wyjazdu na Opolszczyznę: atrakcje miejscowości Moszna i Krapkowice-Otmęt.

Odwiedzimy:

1/ Muzeum Robotów w Mosznej.
Fabryka robotów – To prawdopodobnie jedyne takie muzeum na kuli ziemskiej! Wielkie „wow” oraz mocne wrażenia są w tym miejscu gwarantowane.

Autorem tych wyjątkowych dzieł i właścicielem muzeum jest Sebastian Kucharczyk. Kreatywny mieszkaniec Opolszczyzny zawodowo zajmował się budowlanką, jednak po pewnym czasie zamienił swoje hobby w pełnoprawną pracę artystyczną. Wszystkie ekspozycje wykonane zostały własnoręcznie w prywatnym warsztacie. Pierwszy robot, którego udało się odtworzyć waży aż 480 kg! Pan Sebastian pracował nad nim przez 10 miesięcy. Został dopracowany w najmniejszym szczególe i z dumą pełni rolę pierwowzoru. Nieustanny rozwój branży filmowej sprawia, że kolejne eksponaty znajdują się już na liście do realizacji. Pan Sebastian w godzinach otwarcia muzeum często opowiada o swojej pasji i godzinach spędzonych w warsztacie. Zacznijmy od początku… Gdzie zaczyna się historia każdego modelu, nim trafi na wystawę do nowoczesnego muzeum? Możecie być zaskoczeni, gdyż… na złomowisku! Zdolny projektant po „łowach” na okolicznych złomowiskach wraca do warsztatu. Następnie tnie, spawa, konstruuje i maluje. Czas poświęcony na budowę zależy od wielkości robota. Cały proces tworzenia znajduje się w głowie artysty i wśród kadrów z filmów fantasy. Stary katalizator, rura wydechowa, tłoki z wiertarki pneumatycznej – w warsztacie pana Sebastiana wszystko dostaje drugie życie! Większość tych elementów jest przeznaczona do recyklingu, a pan Sebastian nie dość, że je „upolował”, to jeszcze tchnął w nie nowe życie. I to dosłownie! Duża część stworzonych postaci potrafi się ruszać, świecić, a nawet – ku zdziwieniu zwiedzających – wydaje dźwięki niczym filmowe oryginały. Oryginalny Bumblebee, to tytułowy bohater filmu z 2018 roku. Wykonany był z żółtego Chevroleta Camaro. Robota o tym samym imieniu od niedawna możecie podziwiać w muzeum. Na pierwszy rzut oka jest jego wierną kopią. Jednak jak się okazuje, z Chevroletem nie ma wiele wspólnego. Powstał z ponad 1000 części i podzespołów, które pochodzą łącznie z kilkunastu samochodów. Jeden element tego gigantycznego robota pochodzi… z polskiego Malucha! Zaskoczeni? My też!

Bumblebee z Moszny to 630 kilogramów wagi i 3 metry wysokości. Można by rzec, że to niezła kupa złomu. Jednak, gdy złom wpada w ręce prawdziwego artysty powstają z niego prawdziwe cuda. Eksponat ten pochłonął aż 760 godzin czasu spędzonego w warsztacie. Całkiem sporo, prawda? A to historia tylko jednego robota z kilkuset eksponatów, które można podziwiać w fabryce robotów w Mosznej. Oprócz bohaterów „Gwiezdnych Wojen” i robotów, które przypominają Transformers’ów w muzeum znajdziecie też wiele innych eksponatów. Na uwagę zasługuje m.in. tytułowy bohater filmu z 2008 roku – Wall-E. Jego eksponat w muzeum wiernie odzwierciedla filmową gwiazdę, skradając serca nie tylko najmłodszych turystów. Dzięki temu, że się porusza i wydaje dźwięki, wzbudza niemały zachwyt wśród turystów. Pan Sebastian wykonuje również płaskorzeźby i obrazy nowoczesne. Do ich przygotowania także używa materiałów przeznaczonych do recyklingu. Stare rowery, części samochodów, kawałki blachy aluminiowej. Każdy projekt jest inny, niepowtarzalny i pełen ekspresji. Łączy je tylko jedna cecha – pochodzenie. Elementy płaskorzeźb także pochodzą ze złomowiska. A dzięki nieograniczonej wyobraźni artysty powstają jedyne w swoim rodzaju nowoczesne dzieła. W muzeum robotów znajdziecie też wiele przedmiotów codziennego użytku, które zostały wykonane tą samą metodą.

Fabryka robotów Moszna to świetna atrakcja bez względu na wiek. Mury muzeum niechętnie opuszczają zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Pomysłowy właściciel, chętnie dzieli się swoją pasją, wzbudzając wśród turystów podziw i szacunek. To jak? Dołączycie do grona turystów zachwyconych fabryką robotów? A może już jesteście w drodze do tego nietuzinkowego muzeum?

2/ Pałac w Mosznej.
Po kilkuletniej renowacji pałacu i parku można zobaczyć je w pełnej krasie.
Zwiedzamy wnętrza pałacowe i spacer po parku przypałacowym.
Będzie też czas na kawę i dobry sernik, lub co kto woli.
Zwiedzanie z audio-przewodnikiem.

3/Ponad 800 lat liczący sobie kościół wystawili Templariusze. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1223 roku.Od 1302 roku był pod patronatem Cystersów z Jemielnicy, natomiast w latach 1534 – 1638 w posiadaniu protestantów. Kroniki kościelne wspominają, że w 1723 roku parafia kupiła od ówczesnej właścicielki Otmętu Magdaleny von Larisch wschodnią wieżę zamkową, by ją połączyć z kościołem.
Póżniejsza świątynia została zbudowana na początku XIV wieku w stylu gotyckim i była połączona z zamkiem. W latach 1534–1638 kościół był we władaniu protestantów. W 1723 , wschodnia wieża zamkowa została połączona ze świątynią. W tym czasie został zbudowany nowy korpus znajdujący się między wieżą a gotyckim prezbiterium. W latach 1912–1914 kościół został rozbudowany. W 1945 roku świątynia została spalona, a w 1946 roku została odbudowana w stylu neobarokowym, dzięki staraniom księdza proboszcza Franciszka Duszy. W dniu 15 sierpnia 1946 kościól został konsekrowany. W późniejszych latach świątynia otrzymała wyposażenie i została wymalowana, a w 1964 roku został konsekrowany nowy ołtarz główny. Z dawnego kościoła dotrwała do dnia dzisiejszego wieża w stylu gotyckim, wybudowana z kamienia łamanego oraz kilka elementów architektury z XIV wieku, używanych obecnie jako wsporniki. Zachowały się także płyty nagrobkowe Jerzego Buchty (właściciela Otmętu, zmarłego w 1608) oraz Fryderyka Czettricz von Kinsberg (zmarłego w 1610). Przy kościele znajduje się kaplica z połowy XIX w. murowana, neogotycka. Kościół otoczony jest murem kamiennym z przełomu XVI i XVII wieku.

Liczba miejsc: 45.
Zapisy od 4 kwietnia br.
Koszt: 150,00 zł/os., w tym 60 zł zbierane w autokarze przez przewodnika.