Od zarania aż po kres

Wykłady Data rozpoczęcia: 19.05 godz.: 19.00 Miejsce: Kino Świt

Szanowni Państwo,

Z żalem informujemy, że z uwagi na chorobę wykładowcy spotkanie z cyklu Od zarania aż po kres. O etapach ludzkiego życia, zaplanowane na 19 maja 2023 roku (godz. 19.00), zostaje odwołane.

W tym sezonie problematyka zostanie poświęcona różnym etapom ludzkiego życia – od jego zaistnienia, poprzez dzieciństwo, młodość i dorosłość, aż do wieku podeszłego i końca egzystencji. Ich biologiczna i psychospołeczna oraz kulturowa specyfika będzie przedmiotem naszego namysłu w kolejnym cyklu spotkań w Piwnicy Muz.

Przybliżone zostaną sposoby celebracji wyjątkowych momentów, jakimi są narodziny, zaślubiny czy śmierć, charakterystyka istotnych z perspektywy naszego życia okresów, jak dzieciństwo, młodość, dorosłość i starość, a także ewolucja pewnych koncepcji i zjawisk, w tym dotyczących początków jednostkowego istnienia, rozwoju czy miłości. Zagadnieniom tym, jak co roku, przyjrzymy się w kontekście naszej oraz innych kultur, a do refleksji zaprosimy reprezentantów różnorodnych dziedzin nauki, jak filozofia, kulturoznawstwo, językoznawstwo, historia, psychologia czy pedagogika.

Dr Agnieszka Przybyła-Dumin – absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja: teoria i historia kultury). Adiunkt na Wydziale Humanistyczno-Społecznym ATH w Bielsku-Białej, Kierownik Działu Nauki MGPE w Chorzowie. Jest także pracownikiem merytorycznym MDK w Czechowicach-Dziedzicach i założycielką Koła Badaczy Kultury od piętnastu lat funkcjonującego przy tej placówce, w ramach działalności którego powstały cztery tomy serii Świat naszych przodków, poświęcone jesiennemu, zimowemu, wiosennemu i letniemu cyklowi obrzędowemu naszych okolic, a ponadto odbyło się siedem edycji Festiwalu Kultur Świata.

W kontekście jej zainteresowań naukowych wymienić należy kulturę tradycyjną i współczesną ze szczególnym uwzględnieniem folkloru, a w nim opowieści jako znaczącego czynnika zdradzającego wizję świata i człowieka danej kultury, stanowiących reakcję na trudne doświadczenia, wreszcie będących nieodłącznym elementem procesu enkulturacji. Ponadto zajmuje się problematyką odbioru i rozumienia Innego-Obcego oraz analizą biologicznych i społeczno-kulturowych aspektów ludzkiego funkcjonowania.

Wstęp wolny.