Wycieczka

Zakończone Wyjazdy Data rozpoczęcia: 22.07

Zapraszamy na lipcową wycieczkę na Opolszczyznę i do Czech.

Program.
1/ Od 10.00 Zwiedzanie Paczkowa – rynek, ratusz, mury miejskie, kościoły. Spacer z przewodnikiem. Czas na kawę i ciastko.

2/ 12.00 Muzeum Gazownictwa
Muzeum zostało utworzone w byłej gazowni w listopadzie 1991 r. i stanowi jedyny w kraju obiekt, gdzie w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu miejskiego. Muzeum to obecnie dynamiczna i różnorodna ekspozycja, oddająca tempo zmian i szybkość technologicznego rozwoju gazownictwa. Przedmiotem ekspozycji jest stara architektura przemysłowa, zabytkowy ciąg produkcyjny oraz zbiory eksponatów związanych z gazownictwem.

Zbiór muzealny zawiera ponad 3 tysiące eksponatów, gazowe urządzenia gospodarstwa domowego i przemysłowego. Bogatą kolekcję poza lampami gazowymi stanowią kuchenki, piecyki grzewcze, lokówki, żelazka, a nawet lodówka gazowa. Większość eksponatów jest w pełni sprawna technicznie. Muzeum posiada największą w Europie kolekcj gazomierzy domowych (600 sztuk). Oświetlenie terenu stanowią czynne latarnie gazowe, a budynki i urządzenia wyglądają prawie jak 100 lat temu, gdy wybudowano gazownię. W muzeum przeprowadzane są działania typu „światło i dźwięk”, koncerty lub spektakle plenerowe. Doświadczycie Państwo tych atrakcji.

3/ Jánský Vrch to zamek położony w powiecie Jesenik, w kraju ołomunieckim, w Czechach. Zamek stoi na wzgórzu nad miastem Javornik na północno-zachodnim krańcu czeskiego Śląska, na obszarze wchodzącym w skład księstwa nyskiego. Przez większość swojej historii zamek należał do książąt-biskupów wrocławskich. Pierwsza wzmianka o zamku w źródłach pisanych pochodzi z 1307 roku, kiedy to był jeszcze własnością książąt świdnickich. W 1348 Bolko II świdnicki sprzedał go księciu-biskupowi Preczalusowi z Pogardella i od tego czasu zamek należał do biskupów wrocławskich. W XV wieku zamek został znacznie zniszczony przez husytów i dlatego potrzebne były duże naprawy. Odbudowa zamku nastąpiła pod koniec XV wieku za panowania biskupa Jana IV Rotha, a dokończył ją jego następca biskup Jan V Thurzo. W tym czasie zamek został również przemianowany na Johannesberg („Góra Jana”), na cześć patrona biskupów wrocławskich, Jana Chrzciciela.

Pierwotny zamek warowny został później przebudowany w stylu barokowym. W tym czasie zamek Johannesberg i miasto Javornik stały się także kulturalnym centrum Górnego Śląska. Do najsłynniejszych mieszkających tam osobistości należał August Carl Ditters von Dittersdorf, wiedeński kompozytor i skrzypek. Do początku Xxw. pozostawał ważnym ośrodkiem życia kulturalnego regionu.

Zwiedzanie w dwóch grupach z przewodnikami.

4/ Otmuchów

Spacer po wałach Jeziora Otmuchowskiego, bazylika i zamek. Będzie także czas na obiad.

Wyjazd o godzinie 6.00 spod budynku czechowickiego MDK, powrót ok. 22.00.
Liczba miejsc: 45
Koszt: 170.00 złotych + 180 CZK (przewodnik w autokarze zbiera 40.00 zł + 180 CZK).
Kwotę 130.00 złotych za transport prosimy wpłacić w sekretariacie MDK Czechowice-Dziedzice.
Zapisy od 4 lipca 2023 r.

Uwaga!

Od 1 lipca 2023 roku,  w Czechach straciły ważność banknoty wyemitowane do 1999.  Te nowe banknoty mają szerszy pasek zabezpieczeń. 

Starsze banknoty nie są w Czechach przyjmowane.

Proszę zaopatrzyć się w banknoty aktualnie obowiązujące.