DKF Puls

Zakończone Filmy Kina Świt Data: 02.11 - 30.11 Miejsce: Kino Świt

Dyskusyjny Klub Filmowy Puls zaprasza na czwartkowe projekcje spoza repertuaru, wybrane specjalnie dla Państwa spośród propozycji z „najwyższej półki”.

Propozycje listopadowe:

PRZYPADEK

Polska 1981, 120 min.

Reżyseria: Krzysztof Kieślowski. Wykonawcy: Bogusław Linda, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz.

Nagrody: FPFF Gdańsk/Gdynia 1987: Nagroda za rolę męską dla Bogusława Lindy, Nagroda za scenariusz.

Przypadek składa się z trzech historii, trzech potencjalnych życiorysów tej samej osoby – Witka Długosza. Punktem wyjścia dla każdej z nich jest ta sama scena – tuż przed odjazdem pociągu do Warszawy, główny bohater wbiega na dworzec w Łodzi. Za pierwszym razem Witek dogania pociąg. W nim spotyka działacza partyjnego Wernera, który ułatwi mu karierę zawodową. Drugi wariant tej samej historii: Witek biegnie do pociągu, który już odjeżdża. Nie udaje mu się go dogonić. Zatrzymuje go służba ochrony kolei. Za trzecim razem również ucieknie mu pociąg. Na dworcu spotka Olgę, koleżankę z medycyny.

NA ZAWSZE MELOMANI

Polska 2023, 81 min.

Reżyseria: Rafał Mierzejewski.

Film o legendarnym zespole jazzowym „Melomani”. Jego członkami byli między innymi: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński oraz Krzysztof Trzciński, wówczas jeszcze nie posługujący się pseudonimem Komeda. Historię „Melomanów” poznajemy dzięki materiałom archiwalnym, które przeplatają się ze wspomnieniami ikon polskiego jazzu: Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Wojciecha Karolaka, Michała Urbaniaka oraz wielu innych. W filmie nie zabraknie także twórców filmowych – reżyserów Feliksa Falka i Janusza Majewskiego, ponieważ jazz był w czasach Melomanów nierozerwalnie związany z polskim filmem. A wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych, przez Szwajcarię, przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA, na ul. Moniuszki. A mogła trafić gdzie indziej.

DISCO BOY

Francja/Belgia/Włochy/Polska 2023, 92 min.

Reżyseria: Giacomo Abbruzzese. Wykonawcy: Franz Rogowski, Morr Ndiaye, Robert Więckiewicz.

Nagrody: MFF w Berlinie 2023: Srebrny Niedźwiedź za wybitny wkład artystyczny.

Po obfitującej w perypetie podróży, prowadzącej między innymi przez Polskę, Aleksiej przedostaje się z rodzinnej Białorusi do Francji. Wstępuje do Legii Cudzoziemskiej i jako jej żołnierz zatraca się w opętańczym tańcu, w którym do głosu dochodzą wyrzuty sumienia i porzucone marzenia. Disco Boy jest opowieścią o przekraczaniu kolejnych granic i śmiałej podróży do własnego jądra ciemności. W rozpiętym pomiędzy potrzebą życiowych ram i pragnieniem totalnej wolności filmie, fantastyczną drugoplanową kreację stworzył Robert Więckiewicz.

STRZĘPY

Polska 2023, 100 min.

Reżyseria: Beata Dzianowicz. Wykonawcy: Michał Żurawski, Grzegorz Przybył, Agnieszka Radzikowska.

FPFF Gdynia 2022: Nagroda za debiut reżyserski, Nagroda za drugoplanową rolę męską (Grzegorz 

Przybył); Warszawski Festiwal Filmowy 2022: Nagroda Specjalna Jury za scenariusz.

Paterokowie to kochająca się, wielopokoleniowa rodzina. Ich życie jest spokojne i niepozbawione elementów humoru. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawia się pęknięcie: dziadek Gerard zaczyna zachowywać się dziwnie, łamie konwenanse i normy społeczne. Okazuje się, że są to pierwsze symptomy Alzheimera. Nasilająca się choroba sprawia, że relacje w zgranej dotąd rodzinie wystawione są na dramatyczną próbę…

WIELKI GATSBY THE GREAT GATSBY

Australia/USA 2013, 142 min.

Reżyseria: Baz Luhrmann. Wykonawcy: Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan, Tobey Maguire.

Nagrody: Oscary 2014: Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy.

Wielki Gatsby przedstawia losy niedoszłego pisarza, Nicka Carrawaya, który opuszcza Środkowy Zachód i przybywa do Nowego Jorku wiosną 1922 roku, w epoce upadającej moralności, połyskliwego jazzu, królów przemytu alkoholowego i szybujących w górę akcji. Podążając za swoim amerykańskim snem, Nick zamieszkuje w sąsiedztwie tajemniczego, urządzającego liczne przyjęcia milionera, Jaya Gatsby’ego. Nicka pochłania czarujący świat zamożnych ludzi, iluzji, miłości i kłamstw. Obserwując go od środka i z zewnątrz, Nick pisze opowieść o niemożliwej miłości, snach nie na sprzedaż oraz wysokooktanowej tragedii. Stawia przed nami lustro, w którym widzimy odbicie naszej współczesności.

Karnet 50 zł

Karnet wrzesień-grudzień upoważnia do zakupu biletów w cenie 5 zł.

Bilety na wybrany film 15 zł.