Wystawa fotograficzna “Ob(szary)”

Trwa! Inne, Wystawy Data rozpoczęcia: 16.02 godz.: 16:00 Miejsce: Galeria Miejskiego Domu Kultury

Zapraszamy wszystkich miłośników fotografii na wernisaż niezwykłej wystawy Joanny Chrząszcz pod tytułem “Ob(szary)”. To zbiór czarno-białych zdjęć, które ukazują piękno i tajemnicę natury, a także refleksje autorki na temat relacji między kulturą a naturą, cierpieniem a twórczością, światłem a mrokiem.

Wystawa jest czynna w godzinach pracy Kina Świt, które znajduje się przy ul. Niepodległości 42 w Czechowicach-Dziedzicach. Wernisaż odbędzie się 16.02.2024 r. o godzinie 16:00 na Galerii Miejskiego Domu Kultury.

Opis wystawy z perspektywy autorki:

„Ob(szary)” to moja ostatnia wystawa fotograficzna, dzięki której powracam do tego co mi najbliższe. Do tego co stanowi kim i gdzie jestem. Powracam do światłocieni. Do źródeł kształtowania fotograficznych obrazów, jak i do wyobrażenia i interpretacji obrazu przedstawionego. To tutaj, na styku światła i mroku, jest moje prawdziwe „ja”. To tutaj nieustannie odkrywam nowe obszary, które mnie inspirują.

Tym razem porzucam jednak świat sztuki, a nawet kultury. Nowym obszarom postanowiłam się przyjrzeć przez pryzmat natury. Tłumaczę to potrzebą konfrontacji postrzegania przeze mnie świata kultury i natury, a zatem tego co stworzyła ręka człowieka z tym co siła boska oddała człowiekowi w tymczasowe posiadanie. Zwrot ku naturze jest dla mnie również konsekwencją konfrontacji z myślą Freuda, który uznał kulturę za źródło ludzkich cierpień, co wynika z mnogości wyrzeczeń i represji. Trudno mi nie zgodzić się z autorem, ale też moim kontrargumentem jest fakt, że owe cierpienia są podstawą dla bycia ponad przeciętnością życia. A tej chciałabym unikać.

Nie szukam piękna, bo jest ono pojęciem względnym. Nie szukałam go również w moich wcześniejszych projektach. Poszukuję raczej tego, co ma do zaoferowania matka natura. Otaczający nas świat przyrody okazuje się być nieskończoną skarbnicą emocji, obrazów i wszystkiego tego, co może stanowić spiritus movens w procesie tworzenia.

Dzięki temu co człowiek ma na wyciągnięcie ręki, można samemu stać się twórcą nowej jakości, autorem nowej rzeczywistości, a może nawet stwórcą.

Wystawę „Ob(szary)” prezentowałam w Galerii „Tyle światów” w Oświęcimiu, w Galerii „Pustej Cd” w Jaworznie, w Starym Kinie w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w stodole Państwa Głowacz w Lanckoronie, w ramach festiwalu „Anioł w miasteczku”.

Biografia autorki:

Joanna Chrząszcz (1977) – ukończyła liceum plastyczne w Nowym Wiśniczu, o kierunku: Sztukatorstwo z tytułem: Technik konserwacji drobnych elementów architektonicznych. Studiowała filologię rosyjską, kulturoznawstwo, specjalizacja: Rosjoznawstwo, na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz skończyła studia podyplomowe „Totalitaryzm-Nazizm-Holokaust” na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Na co dzień pracuje jako konserwatorka zabytków na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau. To praca na obiektach zabytkowych, przy konserwacji zabudowań poobozowych. Ma także doświadczenie przy konserwacji obuwia i walizek byłych więźniów oraz dokumentów papierowych związanych z czasem funkcjonowania obozu. Praca przy konserwacji w tym szczególnym Miejscu Pamięci wiąże się także z przeprowadzaniem badań i kwerend historycznych, a nawet z kontaktem z byłymi więźniami obozu Auschwitz-Birkenau. Ale nie pracuje tylko na terenie Muzeum. Jeździ po obiektach historycznych w Polsce i za granicą. Pracuje przede wszystkim przy konserwacji elewacji, sztukaterii ale także na ołtarzach w kościołach. Ma doświadczenie przy konserwacji mebli. W ostatnim czasie prowadzi także renowację zabytkowych hełmów wojskowych i policyjnych.

Jej kulturoznawcze wykształcenie oraz zainteresowania sprawiły, że współpracuje z oświęcimskim Instytutem Praw Człowieka, gdzie przez kilka lat pomagała przy organizacji Forum Praw Człowieka. W ramach tej współpracy prowadziła warsztaty dla młodzieży na temat propagandy nazistowskiej. Dla innych oświęcimskich instytucji prowadziła warsztaty dla młodzieży na temat pomocy udzielanej więźniom w czasie wojny.

Lubi podróżować – poznawać nowe miejsca i ludzi. Jej pasją jest fotografowanie, które jest dla niej rejestracją otaczającego ją świata, którą dzieli się z innymi przy okazji indywidualnych i zbiorowych wystaw. Jej dotychczasowe wystawy fotograficzne prezentowała w: Oświęcimiu, Chełmku, Jaworznie, Goczałkowicach Zdroju, Kalwarii Zebrzydowskiej, Rzeszowie i Alwernii.