DKF Puls

Zakończone Festiwale filmowe Data: 07.03 - 28.03 Miejsce: Kino Świt

Dyskusyjny Klub Filmowy Puls zaprasza na czwartkowe projekcje spoza repertuaru, wybrane specjalnie dla Państwa spośród propozycji z „najwyższej półki”.

PROPOZYCJE MARCOWE:

IMPRESJONIŚCI (BONNARD, PIERRE ET MARTHE)
Francja, Belgia 2023, 123 min
Reżyseria: Martin Provost. Wykonawcy: Cecile de France, Vincent Macaigne, Stacy Martin.

Obrazy Pierre’a Bonnarda osiągają dziś milionowe kwoty. Na wielu z nich pojawia się tajemnicza i elektryzująca swoją urodą postać kobiety – Marthe. Kim była? Jaką rolę odgrywała w jego życiu? Zobacz pełne emocji sceny z życia prywatnego Bonnarda. Jego pasję i słabości, które odbierały mu trzeźwość myślenia, ale inspirowały twórczość, która zachwyca do dziś.


CZTERY CÓRKI (LES FILLES D’OLFA)
Francja/Arabia Saudyjska/Niemcy/Tunezja/Cypr 2023, 107 min.
Reżyseria: Kaouther Ben Hania. Wykonawcy: Eya Chikhaoui, Tayssir Chikhaoui, Zine El-Abidine Ben Ali.
Nagrody: Oscar 2024 Nominacja: Najlepszy pełnometrażowy dokument; MFF w Cannes 2023: Nominacja do Złotej Palmy, Złote Oko-Najlepszy film dokumentalny.

Reżyserka porusza problem przemocy i traum, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To bardzo zaskakujący film, również od strony formalnej. Reżyserka zdecydowała się na niecodzienny eksperyment – zacierając granicę między dokumentem a fikcją, wprowadziła na plan dwie aktorki. Zastępują one dwie nieobecne córki tunezyjskiej matki, Olfy, które dołączyły do ISIS. Kaouther Ben Hania filmując twarze i emocje z bliska, w zaufaniu i współudziale kobiet stworzyła intymny portret rodziny.


TYLE CO NIC
Polska 2023, 93 min.
Reżyseria: Grzegorz Dębowski. Wykonawcy: Artur Paczesny, Agnieszka Kwietniewska, Monika Kwiatkowska, Artur Steranko.
Nagroda: FPFF w Gdyni 2023: Nagroda za debiut reżyserski, scenariusz, główną rolę męską dla Artura Paczesnego. Orzeł 2024: 3 Nominacje dla Grzegorza Dębowskiego (reżyseria, scenariusz, odkrycie roku).

Jarek (Artur Paczesny) to rolnik z krwi i kości, który nie boi się ciężkiej pracy ani konfrontacji z władzą. Kiedy lokalny poseł zdradza interesy miejscowych, Jarek zostaje liderem protestu i organizuje pikietę pod domem polityka. Nie wie, że wkrótce znajdzie się w samym środku mrocznej intrygi, która zagrozi jego bliskim i postawi pod znakiem zapytania wymarzoną przyszłość…


WARIACI w kinach od 12 kwietnia
Polska 2023, 100 min.
Reżyseria: Jan Jakub Kolski. Wykonawcy: Eryk Lubos, Zuzanna Drobniak, Alicja Stasiewicz.

Eryk i Karolka są parą złodziejaszków. Poznajemy ich w dniu, w którym wychodzą z więzienia. Pomimo dziwnej relacji starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości, co z czasem doprowadza do zazdrości, ucieczki w naturę, kolejnych napadów. Wszystko to z miłości. Tylko, że ani on, ani ona nie potrafią szczerze mówić o łączącym ich uczuciu. Wariaci to klasyczne kino drogi z tłem kryminalnym.


OPADAJĄCE LIŚCIE (KUOLLEET LEHDET)
Finlandia/Niemcy 2023, 81 min.
Reżyseria: Aki Kaurismaki. Wykonawcy: Alma Poyst, iJussi Vatanen, Alina Tomnikov.
Nagrody: MFF w Cannes 2023: Nagroda Jury; Cezary 2024 Nominacja: Najlepszy film zagraniczny.

Pracownica supermarketu i uzależniony od alkoholu robotnik poznają się przypadkowo pewnej nocy. Wbrew wszelkim przeciwnościom i nieporozumieniom starają się zbudować związek.