WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

Przed nami! Wyjazdy Data rozpoczęcia: 20.04 Miejsce: MDK

W kwietniu br. zapraszamy na wycieczkę do Wrocławia.

Termin : 20 kwiecień 2024 rok

Wyjazd spod MDK w Czechowicach-Dziedzicach, o godzinie 6:30, powrót ok. 22:00.

Ilość osób: 45

Koszt: 200,00 złotych/osobę.

Program:

1. We Wrocławiu – w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych (ul. Wystawowa 1) – rozpocznie się 15 marca, a skończy 7 lipca 2024 roku. Zobaczymy ponad 150 motywów sztuki ulicznej w formie graffiti, rzeźby, instalacji wideo i wydruków. Organizatorzy zaczerpnęli z całego okresu twórczości Banksy’ego. – Dążyliśmy do zebrania najbardziej wybitnych i efektownych motywów w jednym miejscu, tworząc swobodną atmosferę poza konwencjonalnym, muzealnym środowiskiem, ale jednocześnie dbając o zachowanie najwyższych standardów jakości – zaznacza producent Oliver Forster z COFO Exhibitions.

Oryginały ogląda się na ulicach. W muzeach (np. Muzeum Banksy’ego w Krakowie) lub na objazdowych wystawach czasowych zwykle pokazywane są reprodukcje. Jedną z nich jest podróżująca po Europie The Mystery of Banksy – A Genius Mind (Tajemnica Banksy’ego – Genialny Umysł). Po Hanowerze, Kolonii i Oslo przyjedzie do Wrocławia na premierę w Polsce. Jej następnym przystankiem będzie Poznań.

Urodzony w Bristolu, znany na całym świecie, ale wciąż anonimowy i otoczony tajemnicą. Banksy – bo o nim mowa – jako artysta graffiti i malarz, przekracza granice sztuki, stanowiąc wyzwanie dla tradycyjnego rynku artystycznego. Jego twórczość od lat wywołuje sensację. Pierwsza wystawa poświęconej temu wyjątkowemu artyście miała miejsce w Monachium, w marcu 2021 r. Od tamtego czasu przyciągnęła uwagę ponad 1,8 miliona osób w różnych miastach, takich jak Wiedeń, Berlin, Hamburg czy Sztokholm, stając się jedną z najczęściej odwiedzanych wystaw poświęconych sztuce ulicznej (street art) na świecie. Wystawa The Mystery of BANKSY – A Genius Mind pojawi się po raz pierwszy we Wrocławiu, w IASE (ul. Wystawowa 1) już od 15 marca 2024r.

Wystawa pełni funkcję niezwykłej podróży przez cały okres twórczości artysty. Prezentuje ponad 150 inspirujących motywów street art – graffiti, fotografii, rzeźb, instalacji wideo oraz wydruków na różnych nośnikach, takich jak płótno, tkanina, aluminium, FOREX® i pleksi – wszystko zostało precyzyjnie dobrane i zgromadzone specjalnie na tę niezwykłą wystawę. Wyszukana oprawa tego wydarzenia oferuje kompleksowy przegląd i wnikliwy wgląd w twórczość tego nietuzinkowego artysty.

Organizacja tak monumentalnej ekspozycji była bez wątpienia wyzwaniem. W ramach wystawy The Mystery of BANKSY – A Genius Mind, dążyliśmy do zebrania najbardziej wybitnych i efektownych motywów w jednym miejscu, tworząc swobodną atmosferę poza konwencjonalnym muzealnym środowiskiem, ale jednocześnie dbając o zachowanie najwyższych standardów jakości – zaznacza producent Oliver Forster z COFO Exhibitions.

Kuratorką tego niezwykłego artystycznego wydarzenia jest Virginia Jean. Urodzona w Anglii, obecnie mieszkająca w Berlinie, to wszechstronnie utalentowana projektantka i osoba o niezaprzeczalnej kreatywności. Po wieloletnim doświadczeniu na tradycyjnym rynku sztuki, z sukcesem stworzyła liczne projekty i wystawy związane ze street art. Banksy, jako inspiracja i wpływ na jej twórczość, od zawsze stanowił dla niej źródło fascynacji ze względu na jego pochodzenie, pasję do kreatywności oraz zaangażowanie w wolną sztukę jako środek komunikacji. Virginia Jean, będąc ekspertką w dziedzinie street artu, podkreśla: dzieła Banksy’ego dotykają istotnych prawd i problemów współczesnego świata, które często preferujemy ignorować. Twórczość Banksy’ego dociera do każdego człowieka, bez względu na to, czy zdecydujemy się na jej akceptację, czy nie. Prezentowanie prac Banksy’ego, ich promocja i celebracja, ma kluczowe znaczenie. Banksy poprzez swoją sztuką pisze historię – historię, która dla nas w tej chwili jest rzeczywistością. Wystawa ta jest obowiązkowa dla tych, którzy lubią konfrontować się ze sztuką, polityką, globalnymi wydarzeniami i przede wszystkim z samymi sobą, pozostając wrażliwymi na subtelne odcienie słodko-gorzkiej ironii.

Banksy, czyli kto?

W świecie sztuki ulicznej, żadne nazwisko nie wzbudza takiej sensacji jak Banksy – prawdopodobnie najbardziej znany i równocześnie najbardziej tajemniczy artysta graffiti na całym globie. Brytyjczyk w przedziale wiekowym 45-50 lat, z sukcesem utrzymuje swą tożsamość w głębokim ukryciu, podczas gdy jego dzieła zyskują uznanie nie tylko na ulicach globalnych metropolii, ale również na prestiżowych aukcjach. Jest uważany za jednego z najdroższych współczesnych artystów! Banksy, który porusza ludzi swoimi ironicznymi, politycznymi, lecz zawsze poetyckimi pracami, to podziemny bohater sztuki ulicznej. W 2009 roku, gdy mieszkańcy Bristolu decydowali, czy prace Banksy’ego powinny pozostać w przestrzeni publicznej, aż 97% opowiedziało się przeciwko ich usunięciu – klarowny sygnał poparcia dla jego twórczości. Banksy to gwiazda, której blask sięga daleko poza standardy rynku sztuki. W 2010 roku magazyn „Time” umieścił go po raz pierwszy na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie, obok postaci takich jak Barack Obama, Steve Jobs czy Lady Gaga.

Do dzisiaj tajemnica otaczająca tożsamość Banksy’ego pozostaje nierozwiązana, lecz jego sztuka zdobyła uznanie na całym świecie, pojawiając się na murach miast i prowokacyjnie komentując bieżące wydarzenia. To widmo świata sztuki, które dawno przekroczyło granice obserwacji, a jego dzieła są znane i podziwiane przez miliony – zarówno entuzjastów sztuki, jak i osoby mniej zaznajomione. Szczególnie popularne stały się ostatnie prace, takie jak Game Changer, obraz dedykowany personelowi szpitala w Southampton, czy partyzancka akcja z wykorzystaniem słynnych szczurów w londyńskim metrze. Wiele z jego dzieł przeniknęło także do codziennego życia i sfery komercyjnej. Banksy stawia wyzwania normom i zapewnia refleksję nad rolą sztuki w społeczeństwie.

Banksy, brytyjski artysta graffiti, nie tylko tworzy niezapomniane muralowe dzieła na ulicach, ale także zdobywa spektakularne sumy na aukcjach. W 2018 jego ikoniczne dzieło Dziewczynka z balonikiem zostało sprzedane za 1,2 miliona euro, tylko po to, aby momentalnie zostać pociętym przez ukrytą niszczarkę. Rekordową cenę 9,9 miliona funtów (11,1 miliona euro) osiągnął obraz Parlament zdecentralizowany (ang. Devolved Parliament) na aukcji w 2019.

Banksy angażuje się także w tematy społeczne – Widok Morza Śródziemnego z 2017 roku przyniósł 2,4 miliona euro, a zyski przekazał palestyńskiemu szpitalowi.

Praca Pokaż mi Moneta – żartobliwa reinterpretacja arcydzieła Moneta – w 2020 r. sprzedała się za 7,6 miliona funtów (8,4 miliona euro). Idylla w obrazie Moneta pod tytułem Japoński mostek w obrazie Banksy’ego przeistacza się w nielegalne wysypisko ze śmieciami kołyszącymi się pośród lilii wodnych. Ten obraz olejny Banksy namalował już w 2005 r. prezentując go na wystawie w galerii.

Kolejny rekord artysta ustanowił w marcu 2021 r. Jego obraz Game Changer, który potajemnie powiesił na korytarzu szpitala w Southampton w maju 2020 r. i zadedykował personelowi szpitala słowami: Dziękuję za wszystko, co Państwo robią, poszedł pod młotek w domu aukcyjnym Christie’s i osiągnął niesamowitą cenę prawie 17 milionów funtów (20 milionów euro). Zgodnie z wyraźną prośbą Banksy’ego wpływy miały zostać przekazane na rzecz całej brytyjskiej służby zdrowia. Obraz przedstawia małego chłopca, który wyrzucił swoich superbohaterów Batmana i Spider-Mana, a teraz bawi się nową ulubioną postacią – pielęgniarką w masce chirurgicznej i pelerynie.

Banksy pobił swój własny rekord w październiku 2021 r. Ponownie wystawione na aukcję dzieło Miłość jest w koszu (ang. Love is in the Bin) przyniosło 18,5 miliona funtów (równowartość około 21,6 miliona euro). To wspomniana już wcześniej pocięta Dziewczynka z balonikiem, sprzedana w 2018 r. Do dziś nie wiadomo, kto kupił to dzieło sztuki i za jaką kwotę.

Chociaż oryginały nie są obecnie udostępniane publicznie, nie mniej imponujące reprodukcje można podziwiać na wystawie The Mystery of BANKSY – A Genius Mind.

2. Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu – jedyne w Polsce muzeum obok Muzeum Poczty Gda nskiej, gromadzące eksponaty dokumentujące historię poczty, telekomunikacji i telegrafii na ziemiach polskich. Mieści się we Wrocławiu, w budynku Poczty Główne, przy ul. Zygmunta Krasińskiego 1. Od 1988 r. jest członkiem ICOM (International Council of Museums) oraz IATM (International Associacion of Transport Museums).

Muzeum utworzone 25 stycznia 1921 r. w Warszawie, mieściło się w stolicy do 1951 r. W 1956 r. przeniesione zostało do Wrocławia, gdzie znajduje się do dzisiaj. W latach 1979–2003 Muzeum posiadało oddział w Gdańsku. W latach 1921–1998 Muzeum Poczty i Telekomunikacji było placówką resortową podległą ministerstwu, zaś w wyniku reformy państwa oraz wprowadzenia 24 lipca 1998 r. „Ustawy o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej w związku z reformą ustrojową państwa” Muzeum zostało z dniem 1 stycznia 1999 r. podporządkowane Samorządowi Województwa Dolnośląskiego.

Muzeum gromadzi interdyscyplinarne zbiory związane z przeszłością polskiej poczty. W kolekcjach muzealnych znajdują się dokumenty historyczne, znaczki pocztowe od pierwszej do ostatniej emisji, obrazy, portrety, sztychy, fotografie, medale, mapy pocztowe, transportowe, przemysłowe i ogólne, skrzynki pocztowe, szyldy stacji i urzędów pocztowych, utensylia pocztowe, mundury, sztandary, pieczęcie, telefony, telegrafy, sprzęt radiowy i pierwsze egzemplarze telewizyjne. W zbiorach znajdują się również dyliżanse pocztowe, a także bogata biblioteka fachowa. Dział poczty gromadzi eksponaty zarówno o charakterze użytkowym jak i artystycznym. Dwa pozostałe działy to: filatelistyczny (przedstawiający historię i rozwój edycji polskich i zagranicznych znaków) oraz telekomunikacyjny.

W muzeum utworzono pięć stałych wystaw:

  • historia poczty polskiej,
  • szyldy i skrzynki pocztowe,
  • konne pojazdy pocztowe,
  • telegraf i telefon
  • radio i telewizja.