DKF PULS

Trwa! Festiwale filmowe Data: 02.05 - 23.05 Miejsce: Kino Świt

Dyskusyjny Klub Filmowy Puls zaprasza na czwartkowe projekcje spoza repertuaru, wybrane specjalnie dla Państwa spośród propozycji z „najwyższej półki”.

PROPOZYCJE MAJOWE:

BIAŁA ODWAGA

Polska 2024, 116 min.
Reżyseria: Marcin Koszałka.
Wykonawcy: Filip Pławiak, Julian Świeżewski, Jakub Gierszał.

Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę.


PRZESILENIE ZIMOWE (HOLDOVERS)

USA 2023, 133 min.
Reżyseria: Alexander Payne.
Wykonawcy: Paul Giamatti, Tate Donovan, Da’Vine Joy Randolph.
Nagrody: Oscar 2024: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Da’Vine Joy Randolph); Złote Globy 2024: Najlepszy aktor w komedii (Paul Giamatti), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Da’Vine Joy Randolph).

Zrzędliwy nauczyciel historii zostaje w szkole podczas przerwy świątecznej, aby pilnować uczniów, którzy nie mogą wrócić do domu. Wśród nich jest sprawiający problemy Angus, któremu grozi wydalenie za fatalne zachowanie. Do Paula i Angusa dołącza kucharka Mary, której syn niedawno zginął w Wietnamie. Tych troje bardzo różnych rozbitków tworzy nieprawdopodobną świąteczną rodzinę, która dzieli się komicznymi perypetiami podczas dwóch bardzo śnieżnych tygodni w Nowej Anglii. Prawdziwą podróżą okaże się to, jak pomagają sobie nawzajem zrozumieć, że nie są przywiązani do swojej przeszłości – mogą wybrać własną przyszłość.


ROSALIE

Francja/Belgia 2023, 115 min.
Reżyseria: Stephanie Di Giusto.
Wykonawcy: Nadia Tereszkiewicz, Benoit Magimel, Benjamin Biolay.

Francja, lata 70. XIX wieku. Rosalie to młoda kobieta inna niż wszystkie, obdarzona wyjątkową tajemnicą – jej twarz i ciało pokrywają włosy. Przez całe życie ukrywała prawdę, aby zachować bezpieczeństwo i dopasować się do otoczenia. Aż do czasu, kiedy na swojej drodze spotka Abla, nieświadomego jej sekretu zadłużonego właściciela baru, który bierze z nią ślub dla posagu. Czy Abel będzie w stanie pokochać Rosalie i dostrzec w niej kobietę, gdy pozna prawdę?


FIN DEL MUNDO

Polska 2023, 85 min.
Reżyseria: Piotr Dumała.
Wykonawcy: Stanisław Brudny, Helena Norowicz, Andrzej Szeremeta.

Waldi i jego trzy siostry mieszkają w starej willi pod miastem, a w piwnicy ich stuletni rodzice, którzy kilka lat temu umarli. Cała rodzinka cieszy się wspólnymi śniadaniami i domowym ciepłem, dopóki Waldi nie odkrywa w sobie nadprzyrodzonych mocy. Wtedy niespodziewani goście wciągają rodzinę w ściśle tajny plan, zmuszając zmarłych rodziców do uruchomienia swoich znajomości w zaświatach.