DKF PULS

Trwa! Filmy Kina Świt Data: 03.10 - 31.10 Miejsce: Kino Świt

Dyskusyjny Klub Filmowy Puls zaprasza na czwartkowe projekcje spoza repertuaru, wybrane specjalnie dla Państwa spośród propozycji z „najwyższej półki”.

MARCELLO MIO
Francja, Włochy 2024, 120 min.
Reżyseria: Christophe Honore.
Wykonawcy: Chiara Mastroianni, Catherine Deneuve, Fabrice Luchini.
Nagrody: MFF w Cannes 2024: Nominacja do Złotej Palmy.

Pełen czułości, ujmujący film o dziedzictwie nie tylko genetycznym i więzach krwi, lecz także artystycznym i zawodowym. Aktorka Chiara Mastroianni córka Catherine Deneuve i Marcello Mastroianniego, składa w szczególny sposób hołd swojemu ojcu. Wciela się w jego postać, tak bliską jej sercu. Wchodzi w rolę całkowicie, mówi jak Mastroianni, ubiera się jak on, dokleja wąsy, nosi kapelusz i perukę. Podobieństwo jest tak uderzające, że bliscy zaczynają się do niej zwracać „Marcello”.


RAVE
Polska 2024, 78 min.
Reżyseria: Łukasz Ronduda, Dawid Nickel.

Film opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Przewodnikiem po tym świecie jest dwójka młodych rejwerów z pokolenia Z: Marysia i Janusz oraz Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów techno w naszym kraju. Młodzi bohaterowie są zafascynowani modą na lata 90. XX wieku, ale posiadają też krytyczną świadomość naiwności oraz utopijności postulatów osób z pierwszego polskiego pokolenia techno. Film zderza współczesność z unikalnymi archiwami polskich imprez sprzed 30 lat, reprezentującymi konflikt pomiędzy miejską, artystyczną kulturą rejwową a wiejskimi imprezami techno spod znaku klubu Ekwador w Manieczkach.


IDŹ POD PRĄD
Polska 2024, 97 min.
Reżyseria: Wiesław Paluch.
Wykonawcy: Ignacy Liss, Maciej Piotrowski, Igor Paszczyk.

Druga połowa lat siedemdziesiątych. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej szkoły Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Zakładają zespół KSU. Grają zbuntowaną muzykę i jednocześnie przeszczepiają na grunt zapyziałej gminy elementy londyńskiej „kultury punk”. Działania chłopców zostają zauważone przez SB. Podczas przesłuchania Siczki oficer Jerzy Majak daje mu do zrozumienia, że w Ustrzykach Dolnych żadnego „punka” nie będzie. SB uruchamia akcję „Żyletka”, mającą na celu rozpracowanie zespołu…


WYTŁUMACZENIE WSZYSTKIEGO MAGYARAZAT MINDENRE
Węgry/Słowacja 2023, 151 min.
Reżyseria: Gabor Reisz.
Wykonawcy: Adonyi-Walsh Gaspar, Istvan Znamenak, Andras Rusznak.
Nagrody: MFF w Wenecji 2023: Konkurs Horyzonty: Nagroda główna- Najlepszy film.

Gorące lato w Budapeszcie. Licealista Abel, beznadziejnie zakochany w swojej najlepszej przyjaciółce, która durzy się w nauczycielu historii, stara się skupić na egzaminach końcowych. Tymczasem spolaryzowane społeczeństwo zmierza do krawędzi, a matura Abla z historii przerodzi się w ogólnokrajowy skandal.


REAGAN
USA 2024, 135 min.
Reżyseria: Sean McNamara.
Wykonawcy: Dennis Quaid, Mena Suvari, C. Thomas Howell.

Reagan to historia człowieka, któremu udało się osiągnąć wielki i jasno określony cel: zmienić świat na lepsze. To także dzieje konfliktu, który zdefiniował drugą połowę XX wieku – opowieść o walce wolnych duchowo ludzi z totalitaryzmem, który sam Reagan nazwał „Imperium Zła”. Nie należy zapominać, że centralnym polem bitwy w tej walce stała się Polska i że Polacy odegrali kluczową rolę w ostatecznym zwycięstwie. Reagan przypomina nam, że pod względem geopolitycznym i ideologicznym znajdujemy się obecnie w podobnym momencie historii. Zaledwie kilkadziesiąt lat po zakończeniu zimnej wojny ponownie stoimy na krawędzi. Świat desperacko próbuje zapanować nad imperialistycznymi ambicjami Rosji, a marksizm, choć w nowych szatach, wciąż walczy o kontrolę nad duszami ludzi.


WSPOMNIENIE PŁONĄCEGO CIAŁA MEMORIAS DE UN CUERPO QUE ARDE
Kostaryka/Hiszpania 2024, 90 min.
Reżyseria: Antonella Sudasassi Furniss. Wykonawcy: Sol Carballo, Paulina Bernini, Juliana Filloy.
Nagrody: MFF w Berlinie 2024: Nagroda Publiczności.

Dorastając w czasach, gdy seksualność była tematem tabu, 68-letnia Ana, 69-letnia Patricia i 71-letnia Mayela rozwinęły swoje postrzeganie tego, co oznacza bycie kobietą, wyłącznie w oparciu o niewypowiedziane zasady i ukryte oczekiwania. Wreszcie, po latach milczenia, zdobyły się na odwagę i postanowiły otwarcie o tym opowiedzieć. Wspomnienia, sekrety oraz tęsknoty trójki bohaterek korespondują ze sobą i przeplatają się tu w poetycki, poruszający sposób. Niełatwe, pełne wewnętrznego gniewu oraz długo tłumionej frustracji historie wypełniają ciało innej kobiety z tego pokolenia, która odgrywa role z życia każdej z nich i w ten sposób łączy ich losy.