Dyskusyjny Klub Filmowy Puls zaprasza na czwartkowe projekcje spoza repertuaru, wybrane specjalnie dla Państwa spośród propozycji z „najwyższej półki”.
Propozycje grudniowe:
TRZY KILOMETRY OD KOŃCA ŚWIATA (TREI KILOMETRI PANA LA CAPATUL LUMII)
Rumunia 2024, 104 min.
Reżyseria: Emanuel Parvu. Wykonawcy: Valeriu Andriuta, Ingrid Berescu, Vlad Brumaru.
Nagrody: MFF w Cannes 2024: Nominacja do Złotej Palmy, Nagroda Specjalna – Palma 'Queer’ dla filmu pełnometrażowego.
Rumuński kandydat do Oscara 2025.
Siedemnastoletni Adi wraca do swojej rodzinnej miejscowości w sercu delty Dunaju, by spędzić letnie wakacje z rodzicami. Na co dzień chłopak mieszka i studiuje w sąsiednim mieście Tulcea, do którego można dostać się tylko za pomocą łodzi. Malownicze miejsce, w jakim się wychował, niewielka społeczność, gdzie wszyscy się znają, dają bohaterowi złudne poczucie bezpieczeństwa. Pewnej nocy, wracając z imprezy, Adi zostaje brutalnie zaatakowany. Wszyscy, na czele z ojcem chłopaka, są w szoku. Szef lokalnej policji rozpoczyna śledztwo, które prowadzi do syna budzącego strach w okolicy Zentova. Pretekstem miałyby być nieuregulowane finansowe rozliczenia między starszymi mężczyznami. Wkrótce na jaw wychodzi jednak prawdziwy powód ataku.
LANY PONIEDZIAŁEK
po filmie spotkanie z Julką Polaczek
Polska/Czechy/Estonia 2024, 84 min.
Reżyseria: Justyna Mytnik. Wykonawcy: Julia Polaczek, Nel Kaczmarek, Jowita Budnik.
Nagrody: FPFF w Gdyni 2024: Nagroda CIACE (Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Studyjnych) za najlepszy debiut reżyserski.
Gdzieś na granicy dzieciństwa i dorosłości, w małej grupie przyjaciół płynie życie piętnastoletniej Klary. Przyszłość rysuje się jasno i obiecująco. Jednak wystarczy jedna chwila, by to wszystko zburzyć. Co tak naprawdę wydarzyło się w lany poniedziałek przed rokiem? Kim był zamaskowany mężczyzna, który skrzywdził Klarę? Jak po czymś takim odnaleźć znów sens i radość życia? W poszukiwaniu wsparcia i zrozumienia, Klara zwraca się do nowej przyjaciółki, która znacznie różni się od reszty nastolatków w mieście. Dziewczyny będą musiały zmierzyć się z głęboko skrywaną traumą, szukając nadziei i nowego początku.
SEZONY
Polska 2024, 97 min.
Reżyseria: Michał Grzybowski. Wykonawcy: Łukasz Simlat, Agnieszka Dulęba-Kasza, Andrzej Seweryn, Andrzej Grabowski.
Komedia o miłości egocentrycznego aktora, który musi zmierzyć się z nieoczekiwanym rozpadem długoletniego związku. To uniwersalna historia o relacjach, rozgrywająca się w pełnym absurdów świecie teatru. Akcja toczy się podczas trzech różnych spektakli – życie prywatne bohaterów miesza się z rzeczywistością sceny a trudnym emocjom towarzyszy zaskakujący humor.
KNEECAP. HIP-HOPOWA REWOLUCJA
Irlandia/Wlk. Brytania 2024, 105 min.
Reżyseria: Rich Peppiatt. Wykonawcy: Moglai Bap, Mo Chara, DJ Provai.
Nagrody: Sundance Film Festival 2024: Nagroda Publiczności.
Irlandzki kandydat do Oscara 2025.
Kneecap. Hip-hopowa rewolucja to szalona komedia o chłopakach z blokowisk, którzy przedawkowali język ojczysty. Reżyser Rich Peppiatt jak najlepszy DJ z wprawą miksuje fakty z czystą fikcją, a prawdziwym, grającym samych siebie raperom towarzyszy na ekranie Michael Fassbender. Historie powstają z języka, narody powstają z opowieści. Oto nasza opowieść – poznajcie Kneecap, hip-hopowe trio z Irlandii Północnej. Liam i Naoise zawsze znajdą sposób, by w zajętym przez Anglików Belfaście dobrze się zabawić, sprzedać narkotyki, zakpić z wroga czy poganiać się z nadgorliwą policją. A do tego rapują po irlandzku, na wyspie, gdzie więcej osób zna nawet… polski. Kiedy niespodziewanie dołącza do nich JJ, niespełniony nauczyciel muzyki, hip-hop po irlandzku staje się dla tej trójki wyrazem politycznego sprzeciwu.
Karnet 50 zł
Karnet wrzesień-grudzień upoważnia do zakupu biletów w cenie 5 zł.
Bilety na wybrany film 15 zł.