Spotkanie autorskie z Mateuszem Pietrzykiem

Przed nami! Spotkania, Wykłady Data rozpoczęcia: 19.05 godz.: 17:00 Miejsce: aula LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na spotkanie autorskie z Mateuszem Pietrzykiem, autorem książki ” Od zmierzchu do Świtu. Historia kina „Świt” na tle  zmieniającego się rynku filmowego w Polsce.”.

Wydarzenie odbędzie się 19 maja (niedziela) o godzinie 17:00 w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach.

28 grudnia 1895 roku, w paryskiej kawiarni :Grand Cafe”, odbył się pierwszy publiczny i płatny pokaz filmowy, zorganizowany przez braci Louisa i Augusta Lumiere.
W 1921 roku w Czechowicach powstało Stowarzyszenie, którego głównym celem było wybudowanie placówki kulturalno-społecznej. Plan architektoniczny budynku sporządził Franciszek Borgieł- mistrz budowlany, natomiast kierownikiem budowy, był miejscowy majster o nazwisku Staniek.
„Dom Robotniczy” (taka nazwa obowiązywała w okresie międzywojennym oraz kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej) otworzył swe podwoje 2 marca 1924 roku, natomiast od roku 1925, w jego murach funkcjonuje kino Świt.


Tak oto, po trzydziestu latach od pierwszego pokazu filmów braci Lumiere, mieszkańcy Czechowic i okolicznych miejscowości doczekali się swojego kina.
Te słowa kieruje do czytelników książki „OD ZMIERZCHU DO ŚWITU. Historia kina Świt na tle zmieniającego się rynku filmowego w Polsce” jej autor, Mateusz Pietrzyk. Autorowi szczególnie jest bliski czechowicki Dyskusyjny Klub Filmowy PULS. Jak sam wspomina: Na przełomie lat 80. i 90., na klubowych spotkaniach zaczęli się pojawiać dwaj nastolatkowie: Mateusz Pietrzyk, czyli ja oraz mój kolega z licealnej ławy- Darek Zalega. W 1993 roku mieliśmy zaszczyt reprezentować DKF PULS, na IV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Filmie w Gdańsku, zajmując 4 miejsce w krajowym finale, ustępując jedynie drużynom z Wrocławia, Gdańska i Opola, a pozostawiając daleko w tyle ekipy z Warszawy, Łodzi i Poznania, przy których Czechowice-Dziedzice były postrzegane jako głęboka prowincja. Dlaczego o tym mówię? Ponieważ chcę podkreślić kulturotwórczą i edukacyjną rolę DKF PULS. Dla wielu młodych ludzi, działalność klubowa stała się przepustką do świata nauki, filmu, teatru czy literatury.
Mateusz Pietrzyk jest pomysłodawcą i koordynatorem dwóch projektów, promujących oraz popularyzujących filmy animowane wśród dzieci i młodzieży: „Pan Ambroży zaprasza na seans”, a także „W starym bajkowym kinie”.


Zagłębiając się w tekst „OD ZMIERZCHU DO ŚWITU”, dowiemy się m.in.: kto w 1925 roku sfinansował zakup pierwszego projektora dla kina Świt, kto był pierwszym kierownikiem kina Świt, jak nazywało się kino Świt w czasie okupacji, po ilu latach od premiery widzowie mogli obejrzeć w kinie Świt film „Krzyżacy”, jaki amerykański film, miał (nieoficjalną) europejską premierę w kinie Świt…?

W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę.