W lipcu zapraszamy na wyjątkową wycieczkę do Wrocławia:
Wystawa „Rubens na Śląsku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Fenomenalny. Zdzisław Beksiński – Pawilon Czterech Kopuł
Termin 19 lipca 2025 r.
Wyjazd spod Domu Robotniczego w Czechowicach-Dziedzicach, o 6:00 powrót ok. 21:00
Ilość miejsc: 59
Koszt: 150,00 zł/os. (przewodnik zbiera po 50,00 zł/os., w autokarze).
Zapisy od 1 lipca 2025 roku, w sekretariacie MDK Czechowice-Dziedzice.
Wyjazd o 6:00
10:00 Muzeum Narodowe we Wrocławiu
1/ Wystawa Czasowa: „Rubens na Śląsku”.
Pierwsza w historii wystawa prezentująca wyrazy fascynacji sztuką genialnego malarza flamandzkiego doby baroku Petera Paula Rubensa na ziemiach historycznego Śląska.
Badania nad recepcją sztuki Rubensa prowadzone są od lat, dotychczas nie udało się jednak w kompleksowy sposób przeanalizować i zebrać wszystkich śladów popularności artysty, którego nieposkromiona wyobraźnia odmieniła oblicze sztuki nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach.
Po trwających kilka lat badaniach i przeprowadzonych przez kuratorów kwerendach archiwalnych, źródłowych i terenowych okazuje się, że fascynacje sztuką tego najwybitniejszego malarza czasów baroku znaczyły na ziemiach Śląska setki, jeśli nie tysiące dzieł sztuki i przedmiotów rzemiosła artystycznego. Od swoistej perły w koronie, jaką był obraz samego mistrza znajdujący się w prywatnej kolekcji śląskiej, poprzez rysunki, ryciny tworzone w Antwerpii przez uczniów zatrudnionych w szkole graficznej Rubensa, kopie, naśladownictwa malarskich oryginałów rozsiane w kolekcjach państwowych, prywatnych, bibliotekach i zbiorach kościelnych, aż po tkaniny artystyczne, kielichy, patery etc. Zachowana dokumentacja dzieł zaginionych; utraconych; niezachowanych tworzy niezwykle ciekawy i różnorodny krajobraz potwierdzający bezprecedensową siłę oddziaływania sztuki Rubensa na Śląsku.
Wystawa złożona jest zarówno z eksponatów pochodzących ze zbiorów własnych wrocławskiego Muzeum Narodowego, jak i równie reprezentacyjnych dzieł użyczonych z kolekcji innych muzeów oraz zasobów kościelnych. Znalazły się na niej również dzieła z kolekcji zagranicznych niepokazywane dotąd w kraju, które dowodzą, jak ogromny wpływ na artystów śląskich i na Śląsku działających miała spuścizna malarskiego i graficznego warsztatu antwerpskiego mistrza.
Wystawa przypada w 385. rocznicę śmierci Petera Paula Rubensa.
Potem udamy się na rynek wrocławski, będzie czas wolny.
2/ Pawilon Czterech Kopół.
Wystawa „Fenomenalny. Zdzisław Beksiński”.
Wystawa czasowa.
W 2025 roku mija 20 lat od tragicznej śmierci Zdzisława Beksińskiego.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało wystawę poświęconą mniej znanemu, lecz niezwykle istotnemu aspektowi jego twórczości – fotografii.
Ekspozycja jest próbą osadzenia artysty w szerszym kontekście, w którym pojawia się nie tylko jako twórca „przerażający” i „mroczny”, ale także jako pionier i poszukiwacz nowych form wyrazu, walczący z ograniczeniami współczesnej fotografii. Beksiński zajmował się fotografią w latach 50. i na pocz. lat 60. XX w., ale już w 1958 uznał to medium za pozbawione artystycznej wartości i zdecydował się je porzucić. Jego refleksje stały się punktem wyjścia do głębszej analizy natury i roli fotografii w kontekście wyzwań współczesności. Dziś pytanie o autentyczność zdjęć nabiera nowego wymiaru. Czy współczesna fotografia generowana przez sztuczną inteligencję rzeczywiście przestaje być sztuką? Te pytania stawiane przez Beksińskiego 67 lat temu dziś wciąż wywołują niepokój i wymagają głębszej refleksji.
Eksponowane na wystawie fotografie są częścią bogatej kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, jednej z największych w Polsce. W 1977 została ona wzbogacona o darowiznę Zdzisława Beksińskiego, który przekazał prace uznawane przez niego za kluczowe dla własnego dorobku. Po raz pierwszy przedstawione zostały w tak dużym wyborze. Uzupełniają je wypożyczenia z Muzeum Historycznego w Sanoku – nieprezentowane wcześniej ujęcia z okresu, gdy młody Beksiński tworzył setki autoportretów oraz wizerunków ukochanej żony Zofii.
Wystawa prezentuje również twórczość artysty w relacjach z ważnymi postaciami polskiej fotografii jak Jerzy Lewczyński czy Bronisław Schlabs. Ważnym elementem jest także specjalnie przygotowana na wystawę realizacja związanego z Beksińskim, chociaż dużo od niego młodszego artysty, Normana Leto „Bryła życia” – symbolizująca pełne tragedii, emocjonalnych zawirowań i artystycznych poszukiwań życie Beksińskiego.
Spacer po pergoli, koncert fontann, czas wolny przy Hali Stulecia.
Możliwość zwiedzenia Ogrodu Japońskiego – indywidualnie.
Wyjazd do Czechowic-Dziedzic, powrót ok. 21:00.