Teledyski – PRZEKLEŃSTWO MILLHAVEN Kamilla Gicala

PRZEKLEŃSTWO MILLHAVEN Kamilla Gicala

Zaczynamy nową serię w ramach eMDeK w sieci. Będą to teledyski nagrane na scenie Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach – Dziedzicach z piosenkami w wykonaniu solistów CTM Movimento. Oto pierwszy z nich.

Kamilla Gicala – śpiew
Ewelina Stanclik – fortepian
Kamil Krzanowski – dźwięk
Barbara Bielaczyc – montaż

Piosenka „Przekleństwo Millheaven” pochodzi z albumu studyjnego Murder Ballads Nicka Cave’a and the Bad Seeds, wydanego w 1996 przez Mute Records. Tak jak wskazuje na to tytuł, album zawiera nowe oraz tradycyjne „murder ballads”, które jako rodzaj ballady znane są już od średniowiecza. Opowiada o obłąkanej dziewczynie o imieniu Loretta która odkrywa przed słuchaczem kolejne morderstwa w miasteczku, podkreślając, że „wnie znasz dnia, ani godziny”. W dalszym ciągu utworu okazuje się, że to Loretta jest w rzeczywistości zabójczynią. Utwór rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Millhaven, stworzonym przez pisarza Petera Strauba i przelaną na papier w cyklu „The Blue Rose Murders”. Natomiast powieść tego pisarza The Throat jest w szczególności polecana przez Nicka Cave’a.
W polskiej wersji językowej piosenkę spopularyzował kilkukrotnie nagradzany film Bartosza Kulasa, w którym śpiewała ją Katarzyna Groniec. My proponujemy ją w interpretacji Kamilli Gicali i Eweliny Stanclik.