Witold Lutosławski MALOWANE MISKI (Słowiki w Śpiewowicach #2)

Rozpoczynamy cykl poświęcony dziecięcym utworom Witolda Lutosławskiego – „Słowiki w Śpiewowicach”.

Piosenki dla dzieci Witolda Lutosławskiego zaliczane były przez samego kompozytora do kręgu utworów użytkowych, których wiele powstało w powojennym dziesięcioleciu.

Pieśni te „weszły w krwioobieg życia muzycznego, wyznaczyły linię obowiązującego poziomu, nadały wysoki ton dziedzinie traktowanej czysto funkcjonalnie. Jest w nich prostota osiągnięta przez koncentrację, nierezygnowanie ze środków, użycie bogatego ich zespołu, ale aluzyjne, liczące na wrażliwość i inteligencję słuchacza. znika każdy dźwięk, którego mogłoby nie być, faktura staje się krucho-roślinnie cienka, za to w dwójnasób ważna: w najcichszym nawet piano brzmieć musi każda nuta, każda jest ważna” (Mieczysław Tomaszewski)

Przez kilka miesięcy w ramach projektu „Słowiki w Śpiewowicach” młodzi artyści CTM Movimento – Ada Pogłódek, Amelka Turek, Karol Jurczak, Miłosz Kopeć, Julia Paszek, Lena Szpyrka, Mateusz Rozmus i Tymon Kotzian wraz z młodą pianistką Mają Krzanowską pracowali nad tymi utworami, opracowując je pod opieką Barbary Bielaczyc, a także nagrywając je przy pomocy Kamila Krzanowskiego oraz Wojciecha Wojtuszko.

27 czerwca 2021 odbędzie się premiera spektaklu na opartego na twórczości dla dzieci Witolda Lutosławskiego.

Wykonawcy:
Wokal – Karol Jurczak
Fortepian – Maja Krzanowska
Dźwięk – Kamil Krzanowski
Przygotowanie wokalne i montaż – Barbara Bielaczyc